eğitim

Dünyanın her ülkesinde eğitim sistemleri zaman zaman sorgulanıyor. Verilen eğitimlerin ne derece etkili olduğu ve öğrencilerin, anlatılanların ne kadarını anladığı sorusu çokça tartışılıyor. Geliştirilen yapay zeka teknolojisi sayesinde verilen eğitimin ne kadar etkili olduğunun anlaşılabileceği bir gelecek bizleri bekliyor.

Eğitimde yeni çağı başlatabilecek bir gelişme

Dartmouth Koleji araştırmacıları tarafından geliştirilen makine öğrenimi algoritması sayesinde insan beyninin, belirli bir konsepti ne kadar iyi anlayabildiği tespit edilebiliyor. Eğitim sırasında insan beynindeki aktiviteler baz alınarak gerçekleştirilen çalışma neticesinde öğretilen konunun ne derece anlaşılabildiği belirlenmiş oluyor. Daha iyi ders vermek isteyen öğretmenlerin bu teknolojiyi kullanarak eğitim yönteminde değişiklikler yapabileceği ve öğrencilerin daha iyi bir şekilde konuları kavrayabileceği ifade ediliyor.

Söz konusu yapay zeka teknolojisi çok etkileyici olsa da yakın zamanda bu algoritmanın yaygın bir şekilde kullanılması beklenmiyor. Bu algoritmanın spesifik konuların öğretim sürecini değerlendirme konusunda başarılı olduğu belirtilse de insan beyninin özellikle sanat ve bilim gibi konuları nasıl algıladığı konusu belirsizliğini koruyor. Dolayısıyla bu teknoloji şimdilik sınırlı kategorilerdeki eğitimlerde kullanılabiliyor. Gelecekte bu yapay zeka teknolojisinde gelişme yaşanması halinde eğitim sistemlerinde devrimsel yenilikler olabileceği ön görülüyor. Öğrenim sürecinin insan beyninde nasıl geliştiğinin anlaşılabilmesi halinde eğitim seviyesinin yükseltilebilmesi için yeni yöntemlerin geliştirilebileceği düşünülüyor. Ancak ilk olarak bu teknolojinin daha da geliştirilmesi ve yaygın hale gelmesi gerekiyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz