elektrikli otomobiller

Piller konusundaki sıkıntılar sadece telefonlarımızda ve diğer teknolojik cihazlarda yaşanmıyor. İçerisinde pil barındıran her şey, pil teknolojilerinin geri kalması nedeniyle yaşanan sorunlardan nasibini alıyor. Son yıllarda büyük bir yükselişe geçen ve otomobil dünyasının çehresini değiştiren elektrikli otomobiller, en büyük sorunu şarj süresinde yaşıyor. Geliştirilen yeni pil teknolojisi, elektrikli otomobillerin çok daha hızlı bir sürede şarj olmasına olanak sağlıyor.

Elektrikli otomobiller için büyük bir adım

Penn State Üniversitesi’nde Chao Yang Wang önderliğinde çalışmalarını yürüten araştırma ekibi, elektrikli otomobillerin çok hızlı bir şekilde şarj edilebilmesini mümkün hale getirmeyi hedefliyor. Bu yeni teknolojiyle otomobilin pilinin yalnızca 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde yüzde 80’e kadar şarj olabileceği belirtiliyor. Bunun yapılabilmesi için lityum iyon pile olabildiğince yüksek miktarda enerji aktarımı yapılıyor.

Normal şartlarda lityum iyon piller, hızlı şarj nedeniyle çok kısa sürede büyük performans kaybı yaşıyor. Yapılan testlerde pilin sadece 60 kere hızlı şarj edildiğinde kullanım süresinde ciddi düşüşler yaşandığı ifade ediliyor. Ekip bunun üstesinden gelmek için çok basit bir yöntem kullanıyor. Şarj öncesinde pilin sıcaklığı 60 dereceye kadar yükseltiliyor. Yüksek sıcaklıklarda şarj işlemi yapıldığında 2.500 kere şarja kadar performans kaybı yaşanmadığı söyleniyor. Bu şarj sayısının yaklaşık 750 bin kilometre menzile eşit olduğu belirtilenler arasında. Araştırma ekibi şarj süresini 5 dakikaya kadar indirmek istese de henüz bu seviyeye ulaşılmış değil. Çalışmaları süren teknolojinin ne zaman elektrikli otomobillerde kullanılabilir hale geleceği henüz bilinmiyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz