elektrikli otomobiller

Elektrikli araçların en dikkat çeken özelliklerinden biri sessiz olmaları. Motorlu taşıtlar çok ses çıkardıkları için gürültü kirliliğine yol açıyor. Elektrikli araçlar ise sessizce yol almasıyla sürücüsünü rahat ettiriyor. Ancak bu sessizlik sürücü için iyi olsa da yayalar için kazaya davetiye çıkarıyor. Bunun için atılan adım neticesinde Avrupa’da otomobillerin sesli bir şekilde çalışması zorunlu hale geliyor.

Elektrikli otomobiller artık yayalar için tehlike oluşturmayacak

Otomobillerin çok yüksek bir kısmı epey ses çıkarıyor olsa da halen bazı yayalar dikkatsizlik sonucu kaza kurbanı olabiliyor. Elektrikli otomobiller neredeyse hiç ses çıkarmadığı için yayaların kazaya karışma ihtimali daha da artıyor. Avrupa’da kabul edilen ve 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe giren yasa ile birlikte elektrikli otomobillerin belirli hızlarda seyahat ederken ses çıkarması zorunlu oluyor. Belirtilene göre yaya geçitlerinde yavaşlandığı için ve geri manevra yaparken yayaların tehlike altında olduğu düşünüldüğünden bu şartlar koyulmuş durumda. Buna göre saatte 20 kilometrenin altında hareket eden veya geri doğru manevra yapan araçlardan ses çıkması gerekiyor. Bu ses, motorlu taşıtlardaki gibi yüksek gürültüye sebep olmuyor. Ayrıca yalnızca belirli hızlarda ses çıktığı için sürücü de konforlu sürüşten herhangi bir şey kaybetmemiş oluyor.

Araçların yayaların farkında olması için nasıl bir ses çıkardığını merak ediyorsanız aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz