tesla model 3

Elektrikli otomobillerin, otomotiv sektörünün geleceği olduğu bir gerçek. Ancak her yeni üründe gibi elektrikli otomobillerin fiyatları da halen istenen seviyelerde değil. Hal böyle olunca bu araçların yaygınlaşması, normal otomobil modellerine göre biraz daha yavaş ilerliyor. Tesla CEO’su Elon Musk, yaptığı açıklamayla elektrikli otomobil meraklılarını heyecanlandırmayı başardı. Görünüşe bakılırsa yakında daha uygun fiyatlı Tesla modelleri hayatımıza girmeye başlayacak.

Uygun fiyatlı Tesla için fazla beklemeyeceğiz…

Tesla uzun bir süredir elektrikli otomobilleri daha ulaşılabilir hale getirmenin hayalini kuruyor. Şirketin piyasaya sürdüğü Model 3, Tesla’nın en uygun fiyatlı otomobili olarak öne çıkıyor. Ancak 35 bin dolar fiyat etiketine sahip olan otomobil, halen Amerika’da ve dünya genelinde yeterince ulaşılabilir değil. Elon Musk‘ın açıklamasına göre Tesla, daha ucuz modeller yapabilmek için kolları sıvamış durumda. Tesla’nın uygun fiyatlı yeni modelinin 2 ya da 3 yıl içinde piyasada olacağı belirtiliyor.

Yeni Tesla’nın çıkış tarihiyle ilgili çok da net olmayan bir bilgi paylaşan Musk, bu otomobilin Model 3’ten tam olarak ne kadar daha ucuz olacağı konusunda herhangi bir açıklama yapmış değil. Fakat en azından 35 bin dolardan daha ucuz bir otomobille karşılaşacağımıza emin olabiliriz.

Elektrikli otomobillerin geliştirme maliyetleri, önceki yıllara göre çok daha düşmüş durumda. Teknolojinin gelişmesi ve eskiden daha pahalı olan malzemelerin artık daha ucuz fiyatlara bulunabilmesi, daha uygun fiyatlı elektrikli otomobillerin önünü açıyor. Hal böyle olunca yalnızca Tesla’nın değil, diğer otomobil üreticilerinin de fiyatlarında ciddi indirimlere gitmesi bekleniyor. Tesla gibi elektrikli otomobil dendiğinde akla gelen ilk firmalardan birinin yapacağı fiyat değişikliğinin piyasada dengeleri değiştireceği ortada. Bu da diğer otomotiv devlerinin Tesla’ya yeni modellerle cevap vereceğine işaret ediyor.

Tesla daha uygun fiyatlı modellerini piyasaya sürmeye hazırlanırken, Tesla ile ilgili dikkat çekici bir bilgiyi paylaşmamızda fayda var. Hali hazırda 35 bin dolara satılan Model 3’ün maliyeti aslında 38 bin dolar. Yani Tesla, sattığı her Model 3’ten zarar ediyor. Zarar etme pahasına uygun fiyata otomobil satan Tesla’yı tebrik etmek gerek. Tesla’nın daha uygun fiyatlı otomobilini piyasaya sürmesiyle hareketlenecek elektrikli otomobil piyasasında asıl kazananın ise tüketiciler olacağını söyleyebiliriz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz