Video düzenleme programları genelde yüksek fiyatlara sahip oluyor. Amatör veya profesyonel seviyede video düzenleme programı arayanlar ancak ücret ödemek istemeyenler ise ücretsiz bir alternatif bulmakta zorlanıyor. Hazırladığımız bu yazıda en iyi 7 ücretsiz video düzenleme programı ve  bu programların detaylarını sizlere aktaracağız.

1Açık kaynaklı en iyi iki ücretsiz video düzenleme programı

shotcut

Shotcut

Bir yazılım ararken ilk önce açık kaynaklı olanlara bakmak en mantıklısı oluyor. Çünkü açık kaynaklı yazılımların neredeyse tamamı ücretsiz oluyor ve gelişmiş özellikleriyle ücretli alternatiflerinden bile fazlasını sunuyor. Shotcut da gelişmiş özellikleriyle buna en iyi örneklerden biri.

Shotcut en iyi açık kaynaklı video düzenleme yazılımlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Bir video düzenleme programından bekleyebileceğiniz her türlü özelliği sunan program, ister amatör ister profesyonel bir kullanıcı olun, size bekleneni sunacaktır. Programın tüm özelliklerini öğrenmek için internetteki rehber videolara göz atabilirsiniz.

OpenShot

openshot

Shotcut gibi açık kaynaklı olan OpenShot, video düzenleme işlerine yeni başlayanlar için daha kolay bir arayüz sunmasıyla ön plana çıkıyor. Basit düzenleme araçlarının tamamını içeren programda ayrıca 3D animasyon ve ses düzenleme gibi gelişmiş işlemler de gerçekleştirilebiliyor.

blender

3D animasyon alanına ilgiliyseniz Blender ismini mutlaka duymuşsunuzdur. Gelişmiş 3D animasyonlar oluşturmayı mümkün hale getiren program, aynı zamanda her türlü video düzenleme aracını da kullanımınıza sunuyor. Eklenti desteği sayesinde farklı eklentiler yüklenerek programa yeni özellikler eklenebiliyor.

adobe spark

“Karışık bir program olmasın, gelişmiş özellikler sunmasına da gerek yok, yalnızca basit bir şekilde video düzenlememi sağlasın.” diyorsanız Adobe Spark tam da aradığınız yazılım olabilir. İnternet tabanlı bir yazılım olan Adobe Spark, doğası gereği üst seviyede video düzenleme işlemleri gerçekleştiremiyor. Bunun yerine basit araçların yer aldığı programda hazır temalar kullanılarak kısa sürede videolar düzenlenebiliyor.

vsdc

Chroma-key ve key framing gibi üst seviye araçları bünyesinde barındıran VSDC’de ses düzenleme özelliği ve özel görsel efektler de yer alıyor. Ses ve görüntü formatlarını dönüştürebilme özelliği sayesinde istenen formatta dosya kaydı gerçekleştirilebiliyor.

hitfilm express

Adobe After Effects düzeyinde video efektleri oluşturmak için ücretsiz bir çözüm olan HitFilm Express, video düzenleme ile özel efekt oluşturma özelliklerini bir arada sunuyor. Özel efektler konusunda henüz yeni olan kullanıcılar bile programın kolay arayüzü sayesinde hızlı bir şekilde başarılı işler ortaya koyabiliyor. Ücretsiz olarak indirilebilen programın 10 dolar ile 50 dolar arasında değişken fiyatlara sahip olan eklentilerinin bulunduğunu belirtelim.

davinci resolve

Profesyonel olarak video düzenleme işiyle uğraşıyorsanız sıradan bir video düzenleme programı sizin için yeterli olmayacaktır. İşte böyle bir durumda devreye DaVinci Resolve giriyor. Basit ve anlaşılır arayüzünde üst seviye düzenleme işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Sadece video düzenlemekle de kalmayan DaVinci Resolve’nin aynı zamanda özel efektlerin de yapılabildiği bir program olduğunu belirtelim. Profesyonel bir kurgucu da olsanız eğer bu programa yeni geçiş yapacaksanız rehber videolara bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz