Binala yapımında beton malzeme olmazsa olmazlardan biri. Çok sağlam olması ve düşük maliyeti betonu uzun yıllardır yeri doldurulamayan bir malzeme haline getirmiş durumda. Beton bu kadar yaygın kullanılmasına rağmen önemli bir eksikliğe sahip bir malzeme. Baskı uygulandığında esnemek yerine parçalanan beton, depremlerde binaların yıkılmasına neden oluyor. Yeni geliştirilen esneyebilen beton ise belirli bir noktaya kadar esniyor ve bu esnada sağlam kalmayı başarıyor.

İlginizi Çekebilir:  Yenilenebilir Enerjinin Depolanması Mümkün Hale Geliyor

Swinburne Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen beton malzeme, normal betona göre çok daha esnek bir yapıda. Yayınlanan videoda söz konusu betonun baskıya karşı ne kadar dayanıklı olduğu gözler önüne seriyor. Normal beton yalnızca 0,2 milimetrelik bir esnemede tamamen parçalanırken esneyebilen beton 30 milimetre esnemeye kadar dayanıyor. Esneyebilen beton üretiminde kireç taşına gereksinim duyulmadığı ve üretim sürecinde malzemenin ısıtılmadığı ifade ediliyor. Bunun yerine malzemeyi üretmek için yanan kömürden kalan küller kullanılıyor. Böylece normal şartlarda atık olarak nitelendirilen kül, dönüştürülerek işe yarar bir hale geliyor.

Esneyebilen beton konseptinin aslında yeni olmadığını söylemek gerek. Daha önce 1990’ların başında Dr. Viktor Li tarafından benzer bir betonun geliştirildiği biliniyor. Ancak dönemin şartlarında geliştirilen bu betonun hem çok maliyetli olduğu hem de seri üretime geçemediği belirtiliyor. Swinburne Üniversitesi bünyesinde geliştirilen beton ise kullandığı malzeme bakımından düşük maliyetli olması ve seri üretime hazır olmasıyla dikkat çekiyor. Araştırma ve geliştirme süreci devam eden esneyebilen betonun ne zaman binalarda kullanıma hazır hale geleceği henüz bilinmiyor.

1 yorum

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz