facebook boykotu

Facebook boykotu büyümeye ve daha çok markadan destek görmeye devam ediyor. Facebook’un şiddet içerikli, ırkçı ve yanlış bilgi paylaşımlarına göz yumduğu iddiasıyla harekete geçen markalar, Facebook üzerinde verdikleri reklamları bir süreliğine durduruyor. Sosyal medya devinin boykotu durdurabilmek amacıyla attığı son adım da yeterli olmamış gibi görünüyor.

Facebook tarafından geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ırkçı, şiddet içeren ve hatalı bilgilerin paylaşılmasına önayak olan gönderilerin işaretleneceğini aktarmıştı. Facebook bu açıklamayla birlikte muhtemelen boykotu durdurabileceğini düşündü ancak aksine yeni şirketler boykota dahil oldu. Coca Cola, Hershey ve Honda, boykota katılan son büyük firmalardan oldu. Daha önce; Verizon, Lipton ve Dove gibi markaların sahibi olan Unilever, sivil örgütler tarafından başlatılan boykota destek verdiklerini açıklamıştı.

Facebook boykotu şirkete milyarlarca dolara mâl olabilir

Coca Cola başta olmak üzere bazı firmalar tam olarak boykota destek verdiklerini belirtmeseler de sosyal medya üzerindeki reklamlarıyla ilgili verdikleri kararlarla boykota dolaylı olarak destek veriyor. Coca Cola CEO’su James Quincey yaptığı açıklamada dünyanın genelinde ve sosyal medyada ırkçılığa yer olmadığını belirtti. “Coca Cola’nın tüm sosyal ağlardaki reklamlarını 30 gün süreyle durduruyoruz. Bu süre içerisinde reklam politikalarımızı gözden geçirecek ve gerekli revizyonları yapacağız. Bu süreçte sosyal medya ortaklarımızın daha büyük sorumluluk almasını ve daha şeffaf olmasını bekliyoruz.” şeklinde konuşan Quincey, Facebook’u yeterince şeffaf olmamakla suçladı.

Yapılan boykotun Facebook’a zararının yaklaşık 3-4milyar dolar seviyesinde olması bekleniyor. Attığı adım yeterli olmayan Facebook’un şeffaflık adına ne gibi değişikliklere gideceğini zaman gösterecek.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz