facebook etkileşimi

Bir kişinin Facebook gönderinize yaptığı herhangi bir aksiyona Facebook Etkileşimi denir. Bu etkileşimlere beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar örnek gösterilebilir ayrıca birinin lokasyonunuza check-in yapması veya sizi herhangi bir gönderide etiketlemesine girer.

Facebook etkileşimi önemlidir çünkü bu organik ulaşımınızı genişletmenize yardımcı olur. İlk olarak etkileşim haber beslemesi konumunuzu yükseltir (Facebook algoritmasına bağlı olarak). İkinci olarak beğeniler ve paylaşımlar gönderilerinizi kitlenizin geniş ağına yayımlar.

Son olarak etkileşim aynı zamanda kitlenizin sizinle etkileşimde bulunduğunuzu gösterir ve etkileşimde bulunan kitle aynı zamanda sizin markanızla etkileşime geçmek isteyen bir kitleye tekabül eder. Bu her işletmecinin hedeflediği bir durumdur.

Facebook Platformunda Etkileşimi Artıracak Yöntemler

1- Öğret, Eğlendir, Bilgilendir ve İlham Ver

Facebook kitleniz bir satış konuşmasını önemsemez veya etkileşime geçmez. Onlar kendilerini güldürecek, düşündürecek veya hayatlarını değiştirecek bir içerikle etkileşime geçmek ister. Takipçilerinizin zamanını ayırmalarına değecek içerikler üretin. Eğer paylaşımlarınız takipçilerinizin hayatına bir şeyler katıyorsa bu gönderinin başarıya ulaşması kaçınılmazdır.

2- Kitlenizi Tanıyın

Sizin eğlenceli bulduğunuz ve sevdiğiniz şeyler takipçileriniz için önemli olmayabilir.Asıl önemli olan takipçilerinizin istediği ve gerek duyduğu şeylerdir.

Takipçilerinizin istediği ve gerek duyduğu şeyleri anlamak kitlenizi tam olarak bilmediğiniz sürece zordur. Facebook Sayfa İstatistikleri, kitleniz hakkında çok sayıda kullanışlı bilgi verir. Bu bilgiyi dikkatli bir şekilde çalışın ve takipçileriniz ile anlamlı bağlantılar kurmanızı sağlayacak beklenmedik detayları arayın.

3- Yazıları Kısa Tutun

İnsanların çoğu Facebook’u cep telefonlarından kullanır ( İnsanların yaklaşık %88’i). Facebook’un verisine göre insanlar haber akışını kaydırırken bir içeriği yalnızca 1.7 saniye zaman ayırıyorlar. Bilgisayarda bunu yapanlar bile içeriğe yalnızca 2.5 saniye ayırıyorlar. İyi haber, insanlar bir içeriği hatırlamaları için ona 0.25 saniye ayırmaları yetiyor. Fakat dikkatlerini toplayabilmeleri için hızlı olmanız gerekir.

Dikkatleri üzerinizde toplamak ve içeriğinizi kaydırıp geçmemeleri için gönderilerinizi kısa ve tatlı tutun.

4- Kaliteye Önem Verin

İnsanlar bir içeriği hızlıca kaydırıp geçmeye alıştıkları için uzun grafiklere, videolara ve cümlelere çoğu kez bakmaya zaman ayırmazlar.

Eğer gönderecek orijinal içeriğiniz kalmadıysa bir içerik editörüyle anlaşmanız anlaşmanız mantıklı olabilir. Sosyal medya ajansları veya freelance çalışan sosyal medya uzmanları, sizin yerinize kaliteli gönderiler hazırlayabilir ve daha çok kişinin ilgisini çekecek paylaşımlar yapabilir.

5- Zamanlama Facebook Etkileşimi İçin Önemli

Kaliteli bir gönderiyi yanlış bir zamanda paylaşmak o gönderinin hakettiği değeri göremeden internet mezarlığına gömülmesine neden olabilir. Sayfanızın istatistikler bölümünden takipçilerinizin en aktif olduğu zamanları görebilirsiniz. Küçük yaşta takipçilerden oluşan bir sayfada günün neredeyse her saati aktiflik yüksek olabilirken belirli bir yaşın üzerindeki insanlar iş saatlerinde Facebook’ta olmayabilirler. Bu gibi değerleri kontrol ederek paylaşım için en doğru zamanı belirleyebilirsiniz.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz