Sürekli güncellenerek özelliklerini kullanıcıları ile paylaşan Facebook bazı kullanıcılara karşı mücadeleye başlayacak. Sosyal ağın özelliklerinden biri olan canlı yayın bazı kullanıcılar tarafından kötüye kullanılmakta. Facebook’un bundan böyle canlı yayın ile şiddet içerikli paylaşımlar yapan kullanıcılara karşı sıkı önlemler alacağı belirtiliyor.

Sosyal Medya Polisleri

Sayfasında şiddet içerikli paylaşımları yapan, görüntülerde şiddet uygulayan kişilere yapay zeka eğitimi görmüş polisler tarafından tespit edilecek. Facebook’un yönetimi bu konu için ABD ve İngiltere polislerinden destek alacak. İngiltere polis teşkilatı başkanı Stephanie McCourt tarafından verilen habere göre sosyal medyayı kötü niyetli kullananlara karşı hazırlanan, özel algoritma içeren videolar sosyal ağ devinin sayfalarına yerleştirilecek. Bu algoritmalar şiddet içeren videoları tespit edecek. Hazırlanmış veya hazırlık aşamasında olan ateşli silah saldırıların karşısı böylece alınmış olacak.

Facebook Yine Birinci Oldu

Polisle yapılan anlaşmalara göre artık Facebook güvenilir hale gelecek. Daha önce diğer sosyal medya sayfaları polisle çalıştığına pek şahit olmamıştık. Dolayısıyla Facebook’un bu konuda rakiplerinden öne geçtiğini söyleyebiliriz. Daha önce Facebook şiddet videolarına yasak getirebilen kendi algoritmasını uygulasa da, iyi sonuç elde edememişti. Bu defa işi uzmanlarına bırakan Facebook yönetimi, sosyal medya hesaplarının kötüye kullanılmasının karşısını almağı hedefliyor. Son zamanlarda dünyanın birçok yerinde yayılan silahlı saldırıları önceden tespit edebilmek için polisler Facebook sosyal medya sayfasına destek gösterecek. Uygulanacak algoritmaların ne kadar yararlı olduğu ise yakın zamanda belli olacak.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz