tiktok klonu

Facebook yenilikçi uygulamalar geliştirmek yerine tutmuş mobil uygulamaların klonlarını yapmaya devam ediyor. İlk olarak Snapchat’in özelliklerinin benzerini Instagram’a getirerek Snapchat’in popülerliğinin büyük ölçüde azalmasına neden olan Facebook, şimdi de gözünü TikTok’un tahtına dikti. TikTok klonu uygulaması kapanan Facebook, şimdi TikTok’un benzerini Instagram’a entegre etmek niyetinde.

Facebook’un TikTok klonu bekleneni veremedi ama yine de yeni klon yolda

İnternetin büyük bir bölümünde TikTok’a karşı büyük bir nefret hakim. Öyle ki uygulama hakkındaki yorumlara göz gezdirseniz TikTok’un rağbet görmediği yanılgısına kapılabilirsiniz. Ancak rakamlar gösteriyor ki TikTok başta gençler olmak üzere neredeyse her yaş grubunda büyük ilgi görüyor. Yüksek kullanıcı sayılarıyla günümüzün en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan TikTok, bu başarısıyla rakip uygulamaları kıskandırıyor.

Facebook geçen aylarda TikTok klonu uygulaması Lasso’yu kullanıma sunmuştu. Kullanıcıların deneyimine göre bazı yönlerden TikTok’tan daha iyi olan Lasso, buna rağmen bir türlü başarı yakalayamadı. Ancak görünüşe bakılırsa Facebook’un pes etmeye niyeti yok. Instagram’a gelecek olan Reels özelliği ile birlikte TikTok kullanıcılarının Instagram’a çekilmesi amaçlanıyor. Instagram halihazırda milyonlarca kullanıcıya sahip olduğu için ayrı bir uygulama yerine Instagram içerisinde müzikli video özelliğinin sunulması Facebook’a önemli bir avantaj sağlayabilir.

TikTok’a rakip olmak Snapchat’in kullanıcılarını Instagram’a çekmek kadar kolay olmayacaktır. Instagram’ın bu özelliğini çok iyi bir şekilde geliştirmesi ve TikTok’un sunduğundan fazlasını sunması gerekiyor. Ayrıca kullanıcılar alışkanlıklarından vazgeçmeme eğiliminde olduğu için bir platformdan bir diğerine geçiş yapmaları zor görünüyor. Çıkış tarihi henüz bilinmiyen Reels özelliğinin TikTok karşısında neler yapabileceğini zaman gösterecek.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz