Ford’dan Çarpışma Önleyici Sistemli Akıllı Alışveriş Sepeti

Çocuklar artık alışveriş sepetiyle rahat rahat oyunlar oynayabilecek.

Alışveriş sepetiyle hız yapmak, reyonların arasında dolaşmak ve içi doldukça sürüş dinamikleri de değişen sepeti yönlendirmek epey keyifli olabiliyor. Ancak bu eğlence sırasında reyonlardan birine veya müşterilerden birine çarpmak tehlikeli bir durum oluşturabiliyor. Dünyaca ünlü otomobil üreticisi Ford, araçlardaki yılların deneyimini bu kez  bir alışveriş sepetine aktardı. Eğer Ford’un bu akıllı alışveriş sepeti yaygınlaşırsa gelecekte alışveriş yapmak daha güvenli hale gelebilir (!)

Bu alışveriş sepeti diğerlerinden çok farklı

Geleceğin tasvir edildiği filmlerden fırlamış gibi bir tasarıma sahip olan Ford imzalı akıllı alışveriş sepeti, yalnızca tasarımıyla değil, gelişmiş özellikleriyle de dikkat çekiyor. Sepetin etrafında yer alan sensörler sayesinde çarpışmalar önceden algılanarak engellenebiliyor. Sensörden gelen bilgilere göre sepetin hızı azaltılıyor ve böylece olası bir kazanın önüne geçilebiliyor.

Ford’un bu ilginç konseptinde yer alan çarpışma önleyici sistem, esas olarak Ford’un yeni nesil otomobillerinde kendine yer buluyor. Seyir halindeyken herhangi bir tehlike algılayan araç ilk olarak sürücüye haber veriyor ve sürücü herhangi bir eylemde bulunmazsa otomobil yavaşlatılıyor.

Bu teknolojik alışveriş sepeti, Ford’un akıllıca tasarlanmış konseptlerinden yalnızca biri. Daha önce Ford’un şerit koruma sistemli yatağını görmüştük. Bu yataka çiftlerden biri, diğerinin olduğu alana geçtiğinde yatak kayıyor ve kişiyi olması gereken yere geri gönderiyordu. Bir diğer konsept tasarım olan gürültü engelleme özellikli köpek kulübesi ise köpeklerin dışarıdaki seslerden etkilenerek korkmasının önüne geçiyordu.

Henüz alışveriş merkezlerindeki yerini alması beklenmeyen bu akıllı alışveriş sepetinin videosuna haberin görselinden ulaşabilirsiniz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz