CRADLE White Eye Detector

Yapay zeka başta olmak üzere teknolojinin genel gelişimi, özellikle tıp alanında çok önemli adımların atılmasına vesile oluyor. Gelişen teknoloji sayesinde doktorların iş yükü önemli ölçüde azalıyor. Günümüzde ameliyat yapan robotlar ve hastalıkları saniyeler içerisinde teşhis edebilen süper bilgisayarlar bulunuyor. Ayrıca herkesin teşhis işlemi gerçekleştirebilecğei bazı uygulamalar da sunuluyor. Araştırmacılar tarafından geliştirilen CRADLE White Eye Detector isimli yeni uygulama, göz hastalıklarından muzdarip olan kişilerin evde hastalık teşhisi yapabilmesini mümkün hale getiriyor.

CRADLE White Eye Detector ile erken teşhiste farklı bir boyuta geçiliyor

Şüphesiz gözlerimiz en önemli duyu organlarımızdan biri. Onlara her ne kadar iyi baksak da bulunduğumuz çağda saatlerce farklı ekranlara baktığımız için göz hastalıklarından kaçınmak neredeyse imkansız oluyor. Her hastalıkta olduğu gibi göz hastalıklarında da erken teşhis büyük önem taşıyor. Çünkü gözde yer alan bozukluklar zaman içerisinde ilerleyebiliyor ve günlük yaşamı olumsuz şekilde etkiliyor. Geliştirilen uygulama sayesinde doktora gitmeye bile gerek kalmadan bazı göz hastalıkları teşhis edilebiliyor ve böylece tedavi süreci olabilecek en hızlı şekilde başlamış oluyor.

Fotoğraflardaki beyaz ışık yansıması aracılığıyla hastalıkları tespit ettiği belirtilen uygulama, açıklananlara bakılırsa bu işte bir hayli başarılı. 40 farklı çocuğun toplam 53 bin fotoğrafı kullanılarak teste tabi tutulan uygulamanın testi başarıyla geçtiği ifade ediliyor. Göz hastalığı bulunan kişileri algılayabilen uygulamanın doktor teşhisinden yaklaşık bir buçuk sene öncesinde hastalığı teşhis ettiği belirtiliyor.

iOS ve Android uygulamaları yayınlanan CRADLE White Eye Detector isimli uygulamanın FDA onayını henüz almadığını belirtmekte fayda var. Dolayısıyla uygulamadan alınan sonuçların gerçek ve kesin bir teşhis olarak kabul edilmiyor. Ancak eğer uygulama herhangi bir uyarı verirse doktora görünmekte fayda var. Uygulamanın iOS sürümünü buradan, Android sürümünü ise bu linkten indirebilirsiniz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz