koronavirus

Koronavirüs nedeniyle birçok ülkede hayat durma noktasına gelmiş durumda. Tabii bu ülkelerin başında hastalığın başladığı ülke olan Çin yer alıyor. Çin’de birçok fabrika virüs nedeniyle üretime devam etmekte güçlük çekiyor. Apple’ın cihazlarını üretmesiyle tanınan ve Çin’de faaliyet gösteren şirket Foxconn, yaptığı açıklamayla işlerin yavaş yavaş normale döndüğünü belirtiyor.

Koronavirüs’ün en çok etkilediği şirketlerden biri olan Foxconn, bir süredir üretimde zorluklar yaşıyor ve ürün tedarik edemiyordu. Şirketin kurucusu Terry Guo, yaptığı açıklamayla Çin’deki fabrikada çalışmaların virüsten önceki hale döndüğünü ifade ediyor. Ancak Kore ve Japonya’daki fabrikalarda halen sorunlar yaşandığını belirtiyor.

İlginizi Çekebilir:  "Apple, iPhone'lar İçin Uydu Fırlatmak İstiyor!"

Çin son günlerde koronavirüs konusunda önemli bir gelişme kaydetmiş durumda. Virüsün ilk yayıldığı yer olmasına rağmen virüsü kontrol etmeye başlayan ve yayılım hızını oldukça düşüren Çin’de hayat normale dönmeye başlıyor. Japonya ve Kore’de ise virüs hızla yayılmaya devam ediyor. Dolayısıyla bu ülkelerdeki üretim bandında halen sıkıntıların olduğu söyleniyor.

Apple’ın iPhone modellerinin büyük bir bölümü Foxconn bünyesinde üretildiği için Çin’deki bu gelişme Apple için çok önemli. Geçtiğimiz günlerde iPhone SE 2’nin koronavirüs nedeniyle ertelenebileceği söylenmişti. Foxconn’un Çin’deki fabrikasında işlerin yoluna girmesiyle birlikte ertelemenin önüne geçilmiş olabilir. Ancak yine de yeni iPhone’un zamanında piyasada olup olamayacağını zaman gösterecek. Çin’deki normalleşme sürecinin önümüzdeki aylarda da devam etmesi ve fabrikaların yeniden işler hale gelmesi bekleniyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz