iphone

Eskiden 2 yılda bir tasarımında iPhone tasarımında yeniliğe giden Apple, bu döngüyü 3 yılda bir olacak hale getirdikten sonra akıllı telefon piyasası tatsız bir hal aldı. Eskiden akıllı telefon tasarımlarında trend belirleyen Apple, bu kez var olan trendleri takip eder hale geldi. iPhone X ile çentikli tasarım trendini başlatan, ancak günümüzde tamamen çerçevesiz ekranlı telefonların gelmesiyle tasarım konusunda geride kalan teknoloji devi, iddialı bir tasarımla daha karşımıza çıkmayı hedefliyor.

5G destekli iPhone, farklı bir anten tasarımıyla gelecek

2020 yılında piyasaya sürülecek iPhone’la ilgili en heyecan verici detay, iPhone 4’e benzer bir tasarımla geleceğinin beklenmesi. Serinin gelmiş geçmiş en iyi tasarımlarından biri olan iPhone 4 tasarımını yansıtan çizgileri yeni nesil bir iPhone’da görme ihtimalinin heyecanlandırdığını söyleyebiliriz.

Genellikle Apple cihazları ile ilgili konsept çizimleriyle tanınan Ben Geskin, yeni iPhone modelinin tasarımıyla alakalı olarak Twitter üzerinde bir paylaşımda bulundu. 5G desteğiyle gelmesine kesin gözüyle bakılan modelin anten şeritlerinin daha kalın olacağı görülüyor. Geskin, şeritlerin bu modelde plastik olmayacağına da değiniyor. Buna göre yeni iPhone’daki anten şeritleri cam, seramik veya safir malzemeden üretilecek.

Apple eğer yeni iPhone ile tasarım trendini belirlemek istiyorsa ciddi bir tasarım geliştirmesi yapmalı. Çünkü iPhone tasarımının yerinde saydığı yıllarda Çinli teknoloji firmaları tasarım konusunda çok iyi işler ortaya çıkardı. Apple’ın en büyük rakiplerinden Samsung da Galaxy Note 11 ile ön kamerayı çok küçük bir hale getirmeyi başardı. Face ID sisteminin diğer telefonlardakine göre çok daha komplike olduğu bir gerçek. Apple’ın yüz tanıma sisteminden daha iyi bir sistem halen bulunmuyor. Fakat çerçevesiz telefonların revaçta olduğu günümüzde Apple’ın bu çentik tasarımına bir çare bulması gerekiyor. Eğer Face ID bir şekilde ekran altına gömülebilirse o zaman Apple’ın gerçekten önemli bir adım attığını söyleyebiliriz. 2020 yılında piyasaya sürülecek olan iPhone’un tasarımının önümüzdeki aylarda netleşmesi bekleniyor.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz