gen araştırmaları

Verileri düzenli bir şekilde saklayabilmek için Excel’in başarısını anlatmaya gerek yok. Veri analizi ve veri işleme konularında amatör de olsanız profesyonel de olsanız Excel size her türlü kolaylığı sağlıyor. Her yeni sürümde yeni özelliklere kavuşan Excel’in hayat kolaylaştıran özelliklerinden biri de tarihlerin yazıldığını algılayan yazılımın bu yazıyı otomatik olarak tarih formatına dönüştürmesi. Bu özellik çoğu zaman işe yarıyor olsa da bazı zamanlarda istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. Örneğin haberimize konu olan Gen araştırmaları için Excel tablosu hazırlayan bilim insanları, Excel’in söz konusu özelliği nedeniyle tüm çalışmalarını yeniden düzenlemek zorunda kaldı.

The Verge’ün haberine göre HUGO Gen Terminolojisi Komitesi insan genlerini listeleyebilmek için Excel’i kullandı. Ancak Excel’in tarih özelliği nedeniyle tüm veriler yanlış formata çevrildi. Araştırmacılar Excel tablosunda MARCH1(Membrane Associated Ring-CH-Type Finger 1 isimlendirmesinin kısaltması) verisini girdiğinde Excel bunu otomatik olarak 1 Mart tarihi olarak değiştirdiği için girilen verilerin formatı bozulmuş oldu. Sonuç olarak komite araştırmacıların genler için yeni isimlendirmeler yapmalarını istedi. Şimdi araştırmacılar sayıları oldukça fazla olan gen isimlerini tekrardan yazmak durumunda kalacak ve bu da gen araştırmaları adına ciddi bir vakit kaybına neden olacak.

İlginizi Çekebilir:  Bilim İnsanları Sentetik Kana Sahip Robot Balık Geliştirdi

Excel ilk kez araştırmacıların çalışmalarını olumsuz yönde etkilemiyor. 2016 yılında yapılan çalışmaya göre 3.597 çalışmanın beşte birinde Excel’in formatlama sisteminden kaynaklı olarak hatalar bulunuyor. Microsoft bu format sisteminde değişikliğe gidecek mi bilinmiyor. Ancak Microsoft’tan bir adım gelene kadar araştırmacıların veri girişlerine daha fazla dikkat etmesi gerecek gibi görünüyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz