Hyp3r

Lokasyon temelli bir pazarlama girişimi olan Hyp3r, İnstagram sistemi açıkları kullanarak veri toplanırken yakalandı. Firmanın topladığı veriler arasında kullanıcıların konumları, story paylaşımları ve hareketleri gibi birçok farklı veri bulunuyor.

Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformları kullanıcılarının güvenliğinin zedelenmemesi için açıkları kapatmaya çalışıyor. Ancak Hyp3r gibi çeşitli firmalar, Instagram hatalarından ve açıklarından yararlanarak insanlar hakkında veri topluyor. Bu verileri kendi pazarlama taktikleri için kullanıyor. Firmanın oldukça ayrıntılı bir profil ortaya çıkardığı söyleniyor.

Hyp3r konum temelli bir pazarlama girişimi olduğundan amacı da Instagram üzerinden paylaşılan konum bilgilerini takip etmek. Firma bu konum verilerini kullanarak reklamları o bölgedeki telefonlara gönderiyor.

Hyp3r Instagram’da Ne Yaptı?

Hyp3r firması ilk olarak İnstagram üzerinden bir konumdan atılan tüm gönderileri görebilmeyi sağladı. Bu belirleme oldukça ayrıntılı; örneğin İzmir etiketiyle atılan bir paylaşımın tam olarak nerede atıldığını görebiliyor. Yine konum bilgileri içeren story paylaşımlarının verilerini de bulmayı başardı. Hyp3r son olarak story ve gönderilerdeki çeşitli nesneleri tanıyabilen ileri bir teknolojik yazılım kullandı. Böylece firmanın elinde kullanıcıların tercihleri hakkında büyük bir veri tabanı oluşmuş oldu.

Instagram tarafından bu olayın öğrenilmesinden sonra firma ile bütün ilişkiler kesildi. Instagram bu tür olayların tespit edilmesinin zor olduğunu ancak herkesin bu tür açıkları kapatmak için uğraştığı açıklamasında bulundu. Gelecekte Instagram’ın bu gibi veri hırsızlığı girişimleriyle ilgili köklü çözümler getireceği düşünülüyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz