google haritalar

Yazımıza başlamadan önce Google Haritalar ile mesafe nasıl ölçülür? sorusuna yanıt vermeden aslında Google Haritalar’ın ne işe yaradığını açıklamak daha faydalı olacaktır.

Google Haritalar son derece gelişmiş ayrıntılı haritalardan oluşan dijital bir alandır. Web sistemi ile kullanılabilmektedir. Haritalarda aradığınız birçok özelliğin çok daha fazlasına sahiptir. Bu hizmet ile aradığınız bir yeri dünya üzerinde mahalle, sokak olarak ayrıntılı bir şekilde üstelik fotoğrafını çekerek bulma imkanına sahip olabilmektesiniz. Üstelik bütün bu güzel hizmetler için herhangi bir ücret ödemenize gerek bulunmamaktadır.

Google Haritalar Üzerinden İstediğim Bir Yeri Detaylı Görebilir miyim?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere, bu uygulamada istediğiniz yer bilgilerini girdiğinizde sistem size bütün ayrıntılarıyla o yere ulaşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca ulaşmak istediğiniz yakınlarında yer alan ayırt edici özelliklere sahip şeyleri de sistem size de kolaylıkla iletecektir.

Google Haritalar Üzerinden Mesafe Hesabı Nasıl Yapılmaktadır?

Bu sistemde mesafe hesaplamak size yalnızca fikir vermek amacı taşımaktadır. Kara yolu ile araç kullanarak gideceğiniz bir yerin mesafesi tam net sonuçlarla size verilemez ancak kuş uçuşu olarak hesaplama yapılabilmektedir. Yürüyerek ya da araç kullandığınız mesafelerde kullanılan yollar zamanla değişiklik gösterebileceğinden sadece fikir amaçlı bir hesaplama yapılmaktadır. Haritalar kullanarak bir mesafe ölçüsü yapmak istiyorsanız bir alan baz alarak ölçüm yapabilirsiniz. Gittiğiniz yerin çevresinin alan bilgisini hesaplamanız sizin için daha net sonuçlar ortaya çıkartacaktır.

Mesafe Ölçüm İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bilgisayarınızdan Google Haritalar resmi adresine girmelisiniz. Burada görmek istediğiniz, ölçüm yapmak istediğiniz yeri girdiğinizde mahalle, sokak, cadde bilgilerine varana kadar karşınıza gelecektir.

Haritada nereden nereye gideceğinizi belirleyin. Başlangıç noktasına geldiğinizde fare ile sağ tıklayın. Açılan menüde mesafe ölç seçeneğini tercih etmelisiniz. Daha sonra gitmek istediğiniz mesafeleri seçerek buradaki ölçümü yapabilirsiniz. Sistem her belirlediğiniz nokta arasına siyah bir çizgi çizecektir. Böylelikle ölçüm yapmak istediğiniz mesafe size ayrıntılı olarak bildirilebilmektedir.

Eğer gitmek istediğiniz yerle alakalı bir alan hesaplaması da yapacaksanız siyah çizgi ile ayrılan tüm noktaları başlangıç noktası olarak belirlediğiniz yer ile birleştirmeniz gerekmektedir. Böylece alt tarafta ilgili yerin alan ölçme bilgisi açılacaktır.

Google Haritalar özellikle tatile gitmek isteyen kişiler için de iyi bir yardımcıdır. Gitmek istediğiniz hedefi sistem üzerine girmeniz yeterli olacaktır.

Bütün Bu İşlemler Ücretli mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Google’ın sunmuş olduğu bu sistem tamamen ücretsizdir. Nerenin mesafesini ölçmek isterseniz isteyin sizden ek bir ücret talep edilmemektedir. Bu nedenle bu uygulama birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Üstelik gitmek istediğiniz yerin detaylı bir şekilde size anlatımı sayesinde adres bulma konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşamadan gideceğiniz yere çoğu zaman yolu fazla uzatmadan gitmeniz de mümkündür.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz