Google

Google, Playstore’da yaşadığı Adware sorunundan sonra uygulamayı detaylı olarak gözden geçirmeye karar verdi. Google’ın işletim sistemini güvenli hale getirmek için çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Ancak buna rağmen Playstore mağazasının tamamen güvenli olduğunu söylemek mümkün değil. Teknoloji devi, mağazayı daha güvenilir hale getirmek için adımlar atmaya hazırlanıyor. 

Buna göre Google, Android kullanıcılarının herhangi bir problemle karşı karşı kalmaması için bünyesindeki uygulamaları üç günlük bir zaman diliminde inceleyecek. Google’a ait olan mobil işletim sistemi Android dünyada en çok kullancısı olan işletim sistemlerinden biri olarak biliniyor. Ancak bu işletim sisteminde de kullanıcılar kötü amaçlı yazılımlara maruz kalabiliyorlar. Bu durumun önüne geçebilmek için Google bu uygulamalar için harcayacağı zamanın daha fazla olacağını belirtiyor.

Kötü niyetli geliştiriciler Google Play Protect’in güvenlik açıklarını kullanıyorlar

Android sisteminde kullanıcılara sunulacak ve indirilebilir hale gelecek bu uygulama kullanıcılarla buluşmadan Google’a ait Android ekosisteminde Google Play Protect sayesinde önceden taranıyordu. Bu şekilde uygulamanın herhangi bir kötü amaç taşıyıp taşımadığı ortaya çıkarılıyordu. Fakat bu yazılımında bazı açıkları olduğu biliniyor. Kötü amaçlı geliştiriciler bu uygulamayı indiren kullanıcıların ön ve arka reklam oynatma uygulamalarının kullanıcıların cihazlarına girmesini sağlıyor. Bu uygulamaların uygulama çekmecesinde simge halinde gözükmediği durumlarda ise cihazdan uygulamaları kaldırmak da zor hale geliyor. Bu nedenlerle Google markette yaynlanmadan önce uygulamaları en az üç gün sürecek ciddi bir test sürecinden geçirecek. Bu şekilde kullanıcıların güvenliği de sağlanmış olacak.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz