Google İçerik Kaldırma

Google, hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran bir platform olsa da zaman zaman istenmeyen durumların yaşanmasına neden olabiliyor. Bilindiği üzere Google’ın botları tüm siteleri gezerek buradaki içerikleri topluyor ve bunları kendi algoritmasına göre belirli bir şekilde sıralıyor. Kullanıcılar istediği aramayı Google üzerinde yaptıklarında, siteler listelenmeye başlıyor. Bu durum, istediği bilgiyi bulmak isteyenler için iyi olsa da paylaşılması istenmeyen bir bilginin paylaşılması durumunda can sıkıcı hale gelebiliyor.

Google’ın bir siteyi indekslemesi ve kullanıcıların karşısına çıkarması süreci epey kolay bir şekilde gerçekleşiyor. Yeni açılan bir sitede birkaç adet içerik olması, Google’da yavaş yavaş yerini alması için yeterli oluyor. Fakat Google‘da çıkan içeriklerin kaldırılması söz konusu olduğunda işin rengi değişiyor. Çünkü günler içerisinde aramalarda yerini alan içeriklerin kaldırılması uzun süre alabiliyor. Bu yazımızda Google’dan içerik kaldırma sürecinin nasıl işlediğini ve bu süreçte neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Google hangi içerikleri kaldırıyor?

Yalnızca belli başlı içerik türleri Google’dan kaldırılabiliyor. Bu içerik türlerinden hiçbirine girmeyen içerikleri kaldırmanız mümkün olmuyor. Google’ın kaldırmak amacıyla değerlendirmeye aldığı içerik türlerini üç maddede anlatmamız mümkün.

  • Rahatsız edici cinsel içerikler
  • Telif hakkı ihlali yapan içerikler (Bir markanın haklarını aldığı içeriğin izinsizce başka bir yerde paylaşılması durumunda bu içerikler hemen kaldırılıyor)
  • Kişisel bilgiler barındıran içerikler (Gizliliğinizi ihlal eden ve kişisel bilgilerinizi topluma açık şekilde gösteren içerikler Google tarafından kaldırılabiliyor.)

Google’dan içerik kaldırmak için neler yapılabilir?

Google, içerik kaldırma talebinin yapılmasından önce ilk olarak site sahipleriyle iletişim kurulmasını istiyor. Çünkü Google arama sonuçlarından veya servislerinden bu içerik kaldırılsa bile, siteden kaldırılmadığı sürece birçok kişi bu içeriği görüntüleyebilir. Böyle bir durumda Google’dan içeriğin kaldırılması anlamsız oluyor.

Kaldırılması istenen içerikle ilgili site sahiplerinden olumsuz yanıt alındığı takdirde sunucu sahipleriyle iletişime geçmek de bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Yasalara aykırı ve sunucu sahiplerini zor duruma sokacak olan içerikler, sunucu sahipleri tarafından kaldırılabiliyor.

Her iki seçenek de denendiği halde sonuç alınamadıysa son seçenek Google’a başvurmak oluyor. Buradan ulaşılabilecek olan Google destek sayfasına giderek kaldırılmasını istediğiniz içeriğin neden kaldırılması gerektiğin belirtebilir ve yönergeleri takip ederek içeriğin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz