Temizlik robotlarının yaygınlaşmasıyla birlikte bu robotların kullanıldığı yaratıcı projelerle karşılaşmaya başladık. Temizlik robotlarının farklı şekillerde kullanıldığı videolar YouTube’da binlerce kişi tarafından izleniyor. Matthew Scott Hunter adlı YouTube kullanıcısının geliştirdiği R2-D2 konseptli temizlik robotu ise dikkat çekici görüntüsüyle Star Wars hayranlarının beğenisini kazanmış durumda.

Matthew’in belirttiğine göre bu temizlik robotunu tasarlamasındaki ilham kaynağı, garajında yer alan bir çöp tenekesi olmuş. Bu çöp tenekesine benzer yapıda bir temizlik robotu yapma hedefiyle yola çıkan YouTuber, sonrasında robotun görüntüsüne R2-D2 esintileri eklemiş. Tam olarak R2-D2’ya benzemediğinden dolayı ismini R9-D9 koymuş ve robotun videosunu internette yayınlamaya karar vermiş. 2018 yılında yayınlanmış videonun yeni yeni keşfedilmeye başlaması da ilginç bir diğer detay.

İlginizi Çekebilir:  Drone ve Süpürge Birleşti; Karşınızda Uçan Robot Süpürge

Videoda anlatılanlara göre R2-D2 benzeri robot, evde kolayca bulunabilecek malzemelerle yapılmış. Ön kısımdaki ayağında Roomba temizlik robotunun bulunduğu robotun arkadaki iki ayağının ise yalnızca R2-D2 ile benzerlik taşısın diye eklendiği belirtiliyor. Bu iki ayağın altına tekerlekler eklenerek robotun hareket etmesi kolaylaştırılmış. Robotun kafasının sağa sola hareket etmesi için vantilatör motorundan faydalanılırken robot sesleri içinse bluetooth hoparlörün kullanıldığı ifade ediliyor. Hareket, ses ve ışıklandırma için taşınabilir pilden güç alan robot, 6 kilogramlık hafif yapısı sayesinde çok fazla enerji harcamıyor.

Üzerinde yapılan değişiklikler nedeniyle işlevselliğini büyük ölçüde yitiren ve dar alanları temizleyemeyen R2-D2 temizlik robotu videosuna haberin görselinden ulaşabilirsiniz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz