rahatsız edici aramalar

Firmalardan gelen çağrılar bazen oldukça can sıkıcı olabiliyor. Özellikle de zamansız yapılan aramalar, kullanıcıları çok rahatsız ediyor. Sabah saatlerinde veya gecenin bir vakti arayan numaralarla ilgili olarak güzel(!) sözler söylememiz kaçınılmaz oluyor. Amerika’da yaşanan bu olay ise “keşke Türkiye’de de rahatsız edici aramalara benzer cezalar verilse” diye iç geçirmemize neden oluyor.

Söz konusu olay, Amerika’nın bir eyaleti olan Tenessee’de geçiyor. Eylül 2015’de mobil ya alan kadının her ayın 5’inde aylık taksidini ödemesi gerektiği belirtiliyor. Mobilya şirketi ve müşteri arasındaki sözleşmede ise ödeme gününden itibaren 10 gün süre boyunca ödemenin yapılabileceği ifade ediliyor. Bu süreç içerisinde ödeme yapıldığı takdirde bu durum bir ödeme gecikmesi olarak görülmüyor ve herhangi bir yaptırım da uygulanmıyor.  Mobilya zinciri Conn’s ile müşteri Veronica Davis arasındaki sorun da tam olarak bu noktada başlıyor. 10 günlük ödeme süreci olmasına rağmen Conn’s mobilyanın devamlı olarak müşteriyi aradığı ve rahatsız ettiği ifade ediliyor. Bu aramaların yapılabilmesi için otomatik bir sistemin kullanıldığı ve günde 10 defaya kadar müşterinin arandığı dava dosyasında yer alıyor.

Rahatsız edici aramaların bedeli ağır oldu

2017 yılında şirketle iletişim kurarak artık aranmak istemediğini ifade eden Davis’in bu istekten sonra tam olarak 306 kez daha arandığı belirtiliyor. Mağdur kadının avukatı olan Frank Kerney, izin verilmeden yapılan rahatsız edici aramaların suç teşkil ettiğini ve bu nedenle davanın açıldığını söylüyor.

Dava sonucunda Veronica Davis’in aranmak istemediğini beyan etmesinin ardından yapılan her arama başına ceza kesilmiş durumda. Kesilen ceza, her izinsiz arama başına maksimum 1.500 dolar seviyesinde. Conn’s tarafından Davis’e ödenecek toplam tutar ise 459 bin dolar. Avukat Kerney’in söylediğine göre şirketin en büyük hatası, gerçek bir müşteri temsilcisi yerine bir root yazılımı kullanması. Gerçek bir temsilcinin bu kadar fazla arama yapmayacağı ve dolayısıyla da izinsiz olarak kullanıcıları rahatsız etmeyeceği belirtiliyor.

Conn’s tarafından henüz konuyla ilgili olarak herhangi bir açıklama yapmazken şirketin bundan sonraki çalışma yapısında değişikliğe gideceğine kesin gözüyle bakılıyor. Muhtemelen Amerika’daki diğer şirketler de bu sorunların yaşanmaması için önlemler alacaktır.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz