hacker

“Ava giderken avlanmak” eyleminin gerçeğe dönüştüğü her olay yüzümüzde bir gülümsemeye yol açıyor. Kendisini akıllı zanneden insanlar, kendilerinden daha akıllı birine denk geldiklerinde ilginç olaylar yaşanıyor. Fidye yazılımı ile ava çıkan kötü niyetli bir hacker, bu kez sert kayaya çarptı. 

İki Hacker arasında ilginç bir mücadele yaşandı

Epey zararlı olan ve “ransomware” olarak adlandırılan fidye yazılımları, kurbanlarının hayatını zehir ediyor. Bilgisayara yüklenerek tüm dosyaları şifreleyen ve bilgisayarı kullanılamaz hale getiren yazılım, dosyaların kullanılabilmesi için para istiyor. Hacker’lar genellikle parayı bitcoin olarak istiyor ve böylece yasal olarak takip edilmelerinin önüne geçmeye çalışıyor. İstenen fidye 700 dolar seviyesinden başlıyor ve binlerce dolara kadar çıkabiliyor. Konu hakkında bilgisi olmayan kişiler bu ücreti ödemeyi kabul etse de konuya hakim olanlar bu durumun üstesinden gelebiliyor. Haberimize konu olan kişi ise yalnızca hacker saldırısından kurtulmakla kalmamış ve karşı saldırıya da geçmiş.

Belirtilenlere göre hacking konusunda tecrübesi olan Tobias Fromel, fidye yazılımının intikamını almayı kafasına koymuş. Saldırının yapıldığı IP’nin izini süren Fromel’in hacker’ların bağlı olduğu sunucuya sızmayı başardığı ifade ediliyor. Sızmakla da kalmayan Fromel, burada bulduğu şifre çözücüleri internet ortamında yayınlamış durumda. Böylece bu hacker’ların kurbanı olanlar bu şifrelerden biriyle bilgisayarını eski hale döndürebilir. Tabii bunun için küçük(!) bir çaba göstermesi, 3 bin şifre arasından uygun şifreyi bulması gerekiyor.

Tobias Fromel’in yaptığı alkışlanacak hareketin yine de yasal olmadığını belirtmek lazım. Bir hacker’a ders vermek için kendi ne hack işine giren Fromel’in başı gelecekte bu konuda ağrıyabilir.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz