bitcoin

Dünyaca ünlü kripto para borsası Binance, hacker’ların hedefi oldu. Binance’in “hot wallet” isimli cüzdanını hedef alan saldırıda yaklaşık 40 milyon değerinde 7 bin Bitcoin çalındığı belirtiliyor. Bu rakamın kripto para borsasının yüzde 2’sine tekabül ettiğini göz önünde bulundurursak saldırının ne denli büyük olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Son zamanların en büyük bitcoin hırsızlıklarından biri yaşandı

7 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen saldırıyla ilgili açıklama yapan Binance, saldırı için yemleme (phishing) adı verilen yöntemin, virüslerin ve diğer bazı farklı yöntemlerin kullanıldığını belirtiyor. Kullanılan methodların neler olduğunu öğrenmek adına araştırmaların sürdüğü ifade edilirken bu saldırılardan hesapların hangileri olduğu henüz belirsizliğini koruyor.

Bitcoin 2017 yılının aralık ayında 20 bin dolar seviyesine kadar yükselmişti. Bu yükselişin ne kadar süreceği merak ediliyordu ve herkesin gözü Bitcoin haberlerinin üzerindeydi. Bitcoin’in düşüşü de yükselişi gibi çok hızlı oldu. Şimdilerde Bitcoin’ler 5 bin dolar seviyesinde işlem görüyor. Bitcoin’in tek sıkıntısı yaşadığı bu büyük düşüş de değil. Binance’in başına geldiği gibi saldırılar ve hırsızlıklar kripto para piyasasında devamlı olarak devamlı olarak yaşanıyor. Bu nedenle kripto paralara duyulan güven de devamlı olarak azalıyor.

Binance geçtiğimiz yıl da benzer bir saldırıya uğramış ancak bu saldırıda herhangi bir kayıp yaşanmamıştı. Binance tarafından yapılan açıklamada bu saldırıdan ders aldıkları ve güvenlik önlemlerini artıracakları açıkça belirtilmişti. Ancak son gelen saldırı gösteriyor ki Binance yeterli güvenlik önlemlerini sağlayabilmiş değil. Bundan sonraki süreçte güvenlikle ilgili ne gibi geliştirmelerin yapılacağını bekleyip göreceğiz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz