huawei

Son haftalarda teknoloji gündeminin bir numaralı konusu Huawei yasağı. Amerikan şirketlerinin birer birer bağlantılarını kopardığı Huawei’yi çok zorlu bir dönem bekliyor.  Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili olarak detaylı bir yazı yayınlamış ve YouTube kanalımıza bir video eklemiştik. Bugün ise olayla ilgili çok ilginç bir gelişme yaşandı. Huawei CEO’su yaptığı açıklamayla Apple’a herhangi bir ambargo uygulanmasını istemediğini ve Apple’a büyük bir saygı duyduğunu belirtti.

Huawei CEO’su Apple’ın protesto edilmesini istemiyor

Huawei CEO’sunun yaptığı “Apple’ın ayağına taş değmesin” tarzındaki  konuşma açıkçası hepimizi şaşırtmış durumda. Çünkü herkes Huawei’nin Apple’a karşı bir savaş başlatacağını ve şirketin önüne geçmek için elinden gelen her şeyi yapacağını düşünüyordu. Bloomberg TV’ye konuşan Huawei CEO’su Ren Zhengfei, Apple’a karşı herhangi bir misilleme yapılıp yapılmayacağıyla ilgili sorusuna yanıt verdi. Böyle bir şeyin asla olmayacağını belirten Zhengfei, olası bir misilleme eylemi karşısında ilk duracak kişinin kendisi olduğunu ifade etti.

“Apple benim öğretmenim. Apple bize teknoloji konusunda öncülük ediyor. Ben bir öğrenci olarak neden öğretmenime karşı geleyim? Asla böyle bir şey yapmam” sözlerini kullanan Huawei CEO’su Ren Zhengfei, sözlerine Apple övgüleriyle devam etti. “Eğer Apple olmasaydı mobil internet diye bir şey olmazdı.Apple bizim dünyayı görmemize yardımcı oldu ve o olmasaydı biz dünyanın güzelliklerini göremezdik” sözlerini sarf eden Zhenghei, Apple’ın kendileri için ne kadar önemli olduğunu defalarca kez vurguladı.

Çinli teknoloji devinin CEO’sunun Apple’a bakış açısı bu şekilde olsa da Çin toplumunun Apple’a öfkesi bitmiyor. iPhone kullananlara karşı tepkilerin yükseldiği Çin’de bazı restoranlarda ve alışveriş yerlerinde Huawei kullanıcılarına özel indirimlerin yapılmaya başladığı biliniyor. Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşının gelecekte nasıl bir şekil alacağını hep birlikte göreceğiz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz