huawei

Amerika ve Çin’in ticaret savaşında en büyük yarayı alan firmalardan biri olan Huawei, yasakla ilgili olarak çok dikkat çeken bir açıklama yaptı. Yasak nedeniyle cihazlarında Google servislerini kullanamayan ve kendi işletim sistemini geliştirmeye çalışan Huawei, Google ile tüm bağlarını koparmışa benziyor.

Huawei gelecekte Google servislerini kullanmak istemiyor

Bir yıldan uzun bir süredir Google servislerini akıllı telefonlarında kullanamayan Huawei’nin farklı bir planı var gibi görünüyor. Avustralya menşeili gazete Der Standard’a konuşan Huawei’li yetkili, Huawei üzerindeki yasak kalksa bile Google servislerini kullanmayı düşünmediklerini dile getirdi. Yasağın kalkması durumunda Google servislerini kullanmayı değerlendirebileceklerini fakat kendi yazılımlarıyla devam etmeye meyilli olduklarını da sözlerine ekledi. Bu kararın sebebi ise Huawei’nin kendi servislerini geliştirmeye odaklanmak istemesi. Çinli teknoloji devinin kendi uygulama mağazasını ve işletim sisteni geliştirmek için çalışmalar yürüteceği belirtiliyor.

Google’ın servislerinden vazgeçmek Huawei gibi çok büyük bir firma için bile zor bir karar. Çünkü Android işletim sistemi, mobil cihaz alanını domine ediyor. Milyonlarca cihazda Android işletim sistemi kullanıldığı için haliyle uygulama geliştiriciler de bu platformda uygulamalarını yayınlamak istiyor. Huawei’nin yazılım geliştiricileri ikna etmesi ve platformuna çekmesi hiç de kolay olmayacaktır. Bir diğer açıdan bakıldığında ise Google yasağı kalksa bile ileride tekrar yasak konulabilir. Huawei’nin yazılım konusunda dışa bağımlı olması uzun vadede şirketin sorunlar yaşayabileceğini gösteriyor. Dolayısıyla Huawei’nin bu geçiş süreci sancılı olacak olsa bile şirketin geleceğini olumlu bir adım olacaktır.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz