Huawei

Teknoloji savaşlarında piyasada aktif olan ABD Çine yer vermek istememektedir. Çin yapımı olan Huawei kendi işletim sistemi olan HarmonyOS’i geliştirdi. Belki piyasaya çıkması zaman alacak ama rekabette yeni bir dönem başlatacak gibi görünüyor. Geliştirilen sistem daha tam olarak kullanım sağlamasa da ilerleyen zamanlarda devlerden biri olacağa benziyor. Şimdilerde ise Huawei’nin Rusya ile yapmayı planladığı iş birliği konuşuluyor.

Huawei, Rusya’nın işletim sistemine talip oldu 

Rusya seneye planladığı nüfus sayımı için yeni geliştirdiği işletim sistemi olan Aurora isimli platformu kullanmayı hedefliyor. Yeni geliştirdiği işletim sistemini Huawei’de kullanmak için Çin ile anlaşma yaptı. Haber kaynaklarına göre Rusya’nın kendi geliştirdiği işletim sistemini kullanmak için nüfus sayımını bahane ettiği konuşulanlar arasında. 360 binden fazla Huawei tablette Auorora kullanılacağı konuşuluyor. Huawei’nin bu konuyla yakından ilgili olduğu ve Android yerine Aurora’nın kullanılması konusunda hızlıca harekete geçmek istediği söyleniyor. Çünkü Amerika ile Çin’in ticaret savaşında Huawei’nin en az hasarla durumu atlatması gerekiyor.

Huawei her ne kadar Google’ın yerini doldurmak için adımlar atsa da Çinli devin işi bir hayli zor. Uzun yıllardır geliştirilen Android’in bile günümüzde halen eksikleri bulunduğunu düşünürsek Huawei’nin önünde uzun bir yol bulunuyor. Ayrıca dünyadaki tüm cihazlar iOS ve Android olarak ayrılmışken böyle zorlu bir piyasaya girmek hiç kolay değil. İşletim sistemi çok başarılı olsa bile uygulama geliştiricileri yeni bir işletim sistemine çekmek Huawei’yi uğraştıracak gibi görünüyor. Önümüzdeki dönemlerde Huawei’nin Google’sız neler yapacağını bekleyip göreceğiz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz