iklim değişikliği zengin

İklim değişikliği konusu uzun yıllardır tartışılıyor ve bu değişikliğe neden olan unsurlar tespit edilerek bunların engellenmesi için çalışmalar yürütülüyor. İklim değişikliğinin insan kaynaklı olduğu biliniyor olsa da insanların yaptığı tam olarak hangi eylemlerin süreci hızlandırdığı konusunda araştırmalar yapılıyor. Yeni yapılan bir çalışma, zengin insanların yüksek enerji tüketimleriyle iklim değişikliği sürecini hızlandıran unsurların başında geldiğine işaret ediyor.

İklim değişikliği, büyük oranda zengin kişilerin ulaşım alışkanlıklarından kaynaklanıyor

Zengin kişiler ulaşım için kullandıkları araçlarla doğaya en fazla zarar veriyor. Zengin ve düşük gelirli insanlar arasında yakıt tüketimi konusunda büyük bir uçurum mevcut. En zengin yüzde 10’luk kesimin gelir düzeyi düşük yüzde 10’luk gruba göre 187 kat daha fazla yakıt tükettiği belirtiliyor. Zengin insanlar uçak, tekne ve otomobil gibi birden fazla farklı taşıma aracıyla seyahat edebiliyor. Bu da onların yakıt tüketiminin çok yüksek olmasına neden olabiliyor. Düşük gelir grubundakilerde ise genellikle ulaşım için araba veya motosiklet gibi tek ulaşım aracı bulunuyor. Hatta birçok kişide herhangi bir araç bile bulunmuyor ve bu nedenle toplu taşıma araçları kullanılıyor. Tüketim konusundaki bu uçurumun tüm ülkelerde benzer seviyelerde olduğuna dikkat çekiliyor.

İlginizi Çekebilir:  İklim Değişikliğini Güvercinler Analiz Edecek

Uzmanlar önemli bir politika değişikliği olmadığı sürece tüketimin önümüzdeki yıllarda artmaya devam edeceğini öngörüyor. 2050 yılına gelindiğinde 2011’deki değerlere göre iki kat daha fazla enerji tüketimi olacağı düşünülüyor. Enerji tüketiminin azaltılması ve iklim değişikliği için önemli adımlar atılması ise hükümetlerin alacağı kararlara bağlı. Büyük araçlardan daha fazla vergi alınması, toplu taşımaya yatırım yapılması, ulaşımının büyük bölümünü uçakla yapanlara vergi getirilmesi ve elektrikli ulaşım araçlarına teşviğin sağlanması gibi kararların alınması gerektiği belirtiliyor.

Tüm önlemler alınsa bile enerji tüketiminin istenen seviyelere gerilemesi uzun yıllar alacak gibi görünüyor. Umarız ülkeler yeterince hızlı bir şekilde gerekli tedbirleri uygulamaya koyar ve gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmamız mümkün olabilir.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz