iklim değişikliği

Küresel ısınma ve çevre kirliliği her yıl daha tehlikeli olmakta. Bazı ülkeler bu durumu  kabullenmese de dünya gittikçe daha yaşanamaz bir hale geliyor. İklim değişikliği ve küresel ısınma, bilim dünyasının gündeminden düşmüyor. Bilim adamları devamlı olarak doğayı gözlemlemeye ve onu nasıl iyileştirebileceğimize kafa yoruyor. Fakat mevcut teknik imkanlar, her yerdeki hava olaylarını detaylı olarak izlemeye imkan vermiyor. Geliştirilen yeni bir yöntem sayesinde ise hava ile ilgili analizleri kuşlardan almayı mümkün hale getiriyor.

Teknolojik güvercinlere “merhaba!” deyin

Kuşlar, dünyanın her yerini dolaşması ve özgür olmasıyla tarih boyunca haberci olarak kullanıldılar. Yeni geliştirilen teknolojik mini çantalar ile haberciliğe kaldıkları yerden devam edecekler. Birleşik Krallık’ta bulunan Birmingham Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen mini çantanın içerisinde birçok sensör yer alıyor. Bu sensörler sayesinde hava sıcaklığı, nem, rüzgar, ışık seviyesi, hava basıncı ve konumla ilgili veriler devamlı olarak takip edilebiliyor. Kuşların arka kısmına takılan sensörler, hafif yapısıyla kuşların uçuşuna engel olmuyor ve aynı zamanda bilimsel araştırmalar için önemli bir veri sağlıyor. Sensörün ağırlığının, kuşun toplam ağırlığının yüzde 3’ünden daha az olduğu belirtiliyor.

Son teknoloji sensörlerin ilkel bir şekilde kuşlara bağlanması büyük ihtimalle size mantıksız gelmiştir. Araştırma ekibinin başındaki isim olan Rick Thomas‘ın bu soruya bir cevabı var. Drone’ların yalnızca belirli bir noktaya gidebildiğini ve pil ömrü gibi kısıtlamalar nedeniyle sınırlı süre gözlem yapabildiğini belirten Thomas, kuşların ise her yere özgürce uçtuğunu ve bu nedenle gözlem yapmak için harika olduklarını ifade ediyor.

Güvercin yetiştirenler tarafından gönüllü şekilde alınan güvercinler sayesinde yapılan bu çalışmada hiçbir kuşun zorla kullanılmadığının altı çiziliyor. Özel olarak yetiştirilen bu güvercinler, dolaştıktan sonra geri evine dönebililiyor. Kuş geri döndükten sonra sensördeki veriler bilgisayara aktarılarak analizler gerçekleştiriliyor. Projeye dahil olan 5 güvercinin toplamda 41 seyahat gerçekleştirdiği ve bin kilometre yol katettiği belirtiliyor.

Thomas’ın yaptığı açıklamaya göre her sensör çantası yaklaşık 250 dolar değerinde. Fiyat yüksek gibi görünse de ulaşılması zor alanlardan paha biçilemez bilgiler getiren kuşlar için bu fiyat düşük bile denebilir. Halen kalibrasyon konusunda bazı sorunların yaşandığı söylenen sensörlerin sürekli olarak geliştirildiği ve yakında çok daha iyi verilerin elde edileceği dile getiriliyor. Projeye yatırımın artması ve güvercinlerin sayısının çoğalması halinde gelecekte iklim değişikliği ile ilgili daha kapsamlı çalışmaların yapılabilmesi umut ediliyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz