İngiltere Elektrikli Otomobil

Elektrikli otomobillerin ne kadar büyük avantajlar sunduğunu biliyoruz. Ancak yine de otomobil piyasasının tamamını baz aldığımızda elektrikli otomobil satışlarının çok da yüksek olmadığını söyleyebiliriz. Yeni bir araç almak isteyenler elektrikli otomobillere mesafeli yaklaşıyor. Ayrıca çoğu kişi var olan arabasını satarak elektrikli otomobile geçme fikrine de sıcak bakmıyor. İngiltere hükümeti ise elektrikli otomobil alanlara belirli bir ücret vermeyi ve böylece elektrikli otomobil satışlarını teşvik etmeyi planlıyor.

Telegraph’ın haberine göre Boris Johnson yönetimindeki İngiltere hükümeti, yakıtlı araçlarından vazgeçip elektrikli otomobil satın almak isteyenlere 6 bin sterline kadar destek vermeyi düşünüyor. Bu kararın verilmesi halinde hem yeşil enerjiye dönüşün hızlanacağı hem de koronavirüs nedeniyle daralan elektrikli otomobil pazarının rahat bir nefes alacağı düşünülüyor.

Desteğin İngiltere menşeili olan Jaguar ve Mini gibi otomobil üreticilerinin satışlarını artırması bekleniyor. Ayrıca ülkenin ekonomisine de önemli bir destek olacağı söyleniyor. İngiltere, 2035 yılında yakıtlı otomobilleri tamamen yasaklamayı hedefliyor. Elektrikli otomobil satışlarının desteklenmesi, bu hedefe ulaşma konusunda İngiltere’ye büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Almanya da elektrikli otomobil satışlarına destek için çalışmalar yapıyor

Elektrikli otomobil satışlarının dünya çapında artmaya başlamasıyla birlikte bu araçlara yönelik hizmetlerde de artış gözleniyor. Menzil konusunda soru işaretleri yaratan elektrikli otomobiller, dünyanın dört bir yanına yerleştirilmeye başlanan şarj istasyonlarıyla artık çok daha uzun mesafeler katedebiliyor. Geçtiğimiz günlerde Almanya’da tüm yakıt istasyonlarına elektrik şarjı konulması zorunlu hale getirilmişti. Bu gibi hamlelerin diğer ülkelerden de gelmesi ve böylece şarj sıkıntısının tamamen tarihe karışması umut ediliyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz