instagram arama geçmişi silme

İnternet üzerinde herhangi bir eylemde bulunup iz bırakmamak imkansız. Çünkü internet sitelerinde ve uygulamalardaki her hareketiniz şirketler tarafından kayıt altında tutuluyor. Şirketler eğer kullanıcı sözleşmesinde onayladıysanız bu bilgileri reklam verenlerle paylaşabiliyor veya hatalarını çözmek için kullanılabiliyor. Firma tarafındaki izlerinizi silmek mümkün değil ancak kendi telefonunuzda yaptığınız işlemlerin kayıtlarını silerek kişisel verilerinizi korumanız mümkün oluyor. Bu yazımızda Instagram arama geçmişi silme işleminin nasıl yapılacağını anlatıyoruz.

Instagram arama geçmişi silme manuel olarak nasıl yapılır?

Eğer arama geçmişinden yalnızca belli başlı aramaları silmek istiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz. Instagram’ın arama kısmına girildiğinde yapılan aramaların yanında “x” işareti görünecektir. Bu işarete dokunarak yapılan aramaları teker teker silebilirsiniz.

Arama geçmişini tamamen silme

Arama geçmişinde hiçbir veri kalmayacak şekilde temizlik işlemi yapmak istiyorsanı yine arama kısmını kullanmanız gerekiyor. Eskiden ayarlara girerek yapılması gereken bu silme işlemi artık çok daha kolay. Arama bölümünün sağ üst köşesinde “tümünü gör” menüsü yer alıyor. Buraya dokunduğunuzda yaptığınız tüm aramaları liste halinde görebilirsiniz. Ulaştığınız menünün sağ üst köşesindeki “tümünü temizle” yaparak tüm arama geçmişini silebilirsiniz.

Arama geçmişini sildiğinizde silinen aramalar geri getirilemez. Ancak yeniden arama yapıldığında yine arama kayıtları tutulmaya devam edecektir. Öneriler kısmında görmek istemediğiniz hesapları da arama kısmında silebilirsiniz. Fakat bu önerileri silseniz bile Instagram’ın sürekli olarak sizlere farklı hesaplar önereceğini belirtmemiz gerekiyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz