instagram kamera

Facebook’un dahil olduğu her platformda gizlilik konusunda endişeler oluşuyor. Daha önce kullanıcı verilerini 3. parti firmalara satması ve Amerika’daki seçim dönemlerinde seçimlerin gidişatını değiştirecek hamlelerde bulunması nedeniyle eleştirilen Facebook, şimdi de Instagram üzerinden kamera aracılığıyla casusluk yapmakla suçlanıyor. Eğer olayda gerçeklik payı varsa şirketin başı çok büyük bir derde girebilir.

Instagram’a dava açan Brittany Conditi’nin iddiasına göre Instagram, telefondaki kamera uygulamasını kullanarak kullanıcı verilerini ele geçiriyor. Conditi, kamerayla alındığını iddia ettiği hassas verilere başka bir şekilde ulaşmalarının mümkün olmadığını ve bu nedenle kamera üzerinden casusluk girişimi yapıldığını düşündüğünü ifade ediyor.

İlginizi Çekebilir:  Bilgisayardan Instagram Profiline Nasıl Fotoğraf Yüklenir?

Daha önce Facebook benzer bir suçlamayla karşı karşıya kalmıştı. Yayınlanan raporda Instagram’ın uygulama kapalı olduğu halde bile iPhone’larda kameraya erişim sağladığı dile getirilmişti. Facebook ise bu bilgiyi kesin bir dille yalanlamış ve bunun yalnızca iPhone’un hatalı olarak gönderdiği bir bildirim olduğunu ileri sürmüştü.

Açılan davada Facebook’un çok hassas verileri kamera aracılığıyla ele geçirip bu verileri pazarlama faaliyetleri için kullandığı söyleniyor. Bu da kullanıcılardan izinsiz şekilde kullanılan verilerinden Facebook’un gelir elde ediyor olabileceğini gösteriyor. Facebook yetkileri henüz davayla ilgili herhangi bir yorumda bulunmuş değil.

Facebook’un kişisel verilerin gizliliğinin ihlali konusundaki sorunlu geçmişi şirketin peşini hiçbir zaman bırakmayacak gibi görünüyor. Önceki skandallar göz önünde bulundurulduğunda bu yeni dava gerekçesinin gerçek olma ihtimali hiç de uzak görünmüyor. Davanın nasıl sonuçlanacağını ve Facebook’un bu konuda nasıl bir açıklama yapacağını bekleyip göreceğiz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz