Akıllı telefonlar teknolojik açıdan gelişimini tüm hızıyla sürdürürken dayanıklılık konusunda ise bir o kadar geriye gidiyor diyebiliriz. Ekran içinde parmak izi okuyucu, birden fazla kamera sensörü, çerçevesiz ekran gibi günümüzde alıştığımız teknolojiler, telefonu yere düştüğünde bozulmaya daha elverişli hale getiriyor. iPhone 11 Pro Max ve Samsung Galaxy S20 Ultra arasında yapılan sağlamlık testi, son dönemlerin iki gözde telefonunun ne kadar sağlam olduğunu gözler önüne seriyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 11 Pro Max ve Galaxy Note 10+ Pil Testinde

iPhone 11 Pro Max, sağlamlık testi videosunda biraz geride kalıyor

Yapılan sağlamlık testinde iki telefon da farklı açılardan beton zemine düşürülüyor. İlk olarak arka yüzü yere bakacak şekilde yere düşürülen telefonların arka kısmının ne kadar sağlam olduğu test ediliyor. iPhone 11 Pro Max’te gözümüzle bariz şekilde görebildiğimiz çatlaklar oluşurken Samsung Galaxy S20 Ultra’nın sadece belirli kısımlarında çizikler olduğu görülüyor. Galaxy S20 Ultra’nın az hasar almasının en büyük neden kamera çıkıntısı.iPhone 11 Pro Max’e göre daha fazla olan kamera çıkıntısı, çarpışmadaki hasarın bir kısmının bu noktada karşılanmasını sağlıyor. Bir gün kamera çıkıntısının faydalı bir işe yarayacağını söyleseler inanmazdık ancak konu sağlamlık olduğunda bu çıkıntı hayat kurtarıcı olabiliyor.

Telefonlar yan olarak düştüğünde her iki cihazda da benzer çizikler meydana geliyor ancak iki telefon da çalışmaya devam ediyor. Testin farklı bir boyuta taşındığı nokta ise ön tarafın betona düştüğü kısım oluyor. iPhone 11 Pro Max yüz üstü yere düştüğü ilk anda ön camda ciddi kırıklar oluşuyor. Samsung Galaxy S20 Ultra’nın camında ise kullanımı etkileyecek bir çizik veya kırık olmaması dikkat çekiyor. Bu açıdan bakıldığında sağlamlık konusunda testi geçemeyen cihazın iPhone 11 Pro Max olduğunu söyleyebiliriz.

iPhone 11 Pro Max’in ilk denemede ekranının kırılmasının ardından Samsung Galaxy S20 Ultra ile testlere devam ediliyor. Testin ilerleyen kısımlarında Galaxy S20 Ultra’nın parmak için okuyucusunun parmağı algılayamaması ve ekranın dokunmalara tepki vermemesi gibi sorunlar yaşanmaya başlıyor. Sonrasında ekranda büyük bir kırık oluşan cihaz, neredeyse tamamen kullanılamaz hale geliyor. Önde gelen iki telefon modelinin sağlamlık konusunda kıyasıya rekabet ettiği videoya haberin görselinden ulaşabilirsiniz.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz