Akıllı telefonları her yıl DSLR kameralar ile karşı karşıya geliyor ve her seferinde yeniliyor. Ama yıllar geçtikçe daha iyi yenilmeye başladıklarını söyleyebiliriz. Kamera teknolojilerinin gelişmesi ve akıllı telefon üreticilerinin kamera alanına büyük yatırımlar yapmasıyla birlikte DSLR kamera ve akıllı telefon arasındaki makas gittikçe kapanıyor. 7.500 dolarlık DSLR kamera ile iPhone 11 Pro modelini karşı karşıya getiren video, telefonların kamera alanında ne kadar ileri gittiğini gösteriyor. Fotoğraf konusuna ilgi duymayanları ikisi arasındaki farkı anlaması çok zor.

iPhone 11 Pro Kamera Kalitesiyle Dikkat Çekiyor

Videoda Canon 1DX Mark II ve iPhone 11 Pro’nun karşılaştırıldığı videoda birçok farklı koşulda çekilen fotoğraflar yan yana getiriliyor. İlk olarak hangi fotoğrafın cihazlardan hangisiyle çekildiği bilgisi paylaşılmıyor. Bir süre sonra ise fotoğrafın çekildiği cihaz belirtiliyor. Fotoğrafların birbirine çok yakın olması ve bazen DSLR kamerayla çekildiğini düşündüğümüz fotoğrafların DSLR kameraya ait olması şaşırtıyor. İki cihazı birbirinden ayıran en önemli fark ise “bokeh” efekti oluyor. Canon 1DX Mark II, objeyi arkaplandan çok iyi bir şekilde ayırıyor ve göze hoş gelen bir bulanıklık sunuyor. Yeni iPhone ise insanların yer aldığı çekimlerde başarılı işler çıkarırken konu farklı nesneler olunca geride kalıyor. Bazı durumlarda nesnelerin ön planda olması gereken kısımlarını bulanıklaştıran iPhone 11 Pro, bu açıdan DSLR kameralar kadar iyi performans gösteremiyor.

iPhone 11 Pro karşılaştırmada kaybetse de yapabildikleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. 1.000 dolarlık bir telefonun 7.500 dolarlık bir makineden ayırt etmesi zor fotoğraflar çekebilmesi önemli bir başarı. Üstelik iPhone 11 Pro’nun taşınabilirlik avantajını da göz önünde bulundurduğumuzda iPhone’un aslında kazanan tarafta olduğunu söyleyebiliriz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz