iPhone 12 çentik

iPhone X’den beri telefonlarında aynı tasarımı sürdüren Apple, bu yıl çıkacak olan iPhone 12 ile birlikte döngüyü kırmayı hedefliyor. Cihazın arka kamera düzeneğinde değişiklikler yapan ancak ön kısımda herhangi bir tasarım değişikliğine gitmeyen Apple’ın bu kez çentiği değiştireceği söyleniyor. Eğer iddialar doğruysa daha küçük çentik tasarımlı bir iPhone 12 modeli görebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 12 Kablosuz Bağlantı Alanında Devrim Yaratabilir

Akıllı telefonlarda çerçevesiz ekranların popüler hale gelmesiyle birlikte üreticiler ön kamerayı olabildiğinde gizlemeye çalışıyor. Samsung başta olmak üzere birçok firma ekranın içerisine kamerayı yerleştirerek kamerayı olabildiğince görünmez hale getirmeye çalışıyor. Bazı firmalar ise cihazın üst tarafında açılıp kapanabilen pop-up kamera yerleştirerek kamerayı tamamen kapatabiliyor. Ekran altına yerleştirilen gizli ön kamera için teknoloji şirketleri çalışmalar yapıyor olsa da henüz yaygın olarak satışı bulunan bir telefonda ekran altında ön kamera görebilmiş değiliz. Apple, yeni iPhone 12 cihazında daha küçük bir çentik ile çerçevesiz ekran deneyimini pekiştirmeyi hedefliyor.

Bilindiği üzere iPhone modellerinin ön kamerası, diğer akıllı telefonlara göre daha komplike elemanlar içeriyor. Birçok farklı sensörün ve hoparlörün kamera yanına yerleştirilmesi nedeniyle çentik de haliyle büyük oluyor. Ortaya çıkan yeni bir şemaya göre iPhone 12’de üst kısımdaki hoparlör kameranın yanından ayrılıyor ve kameranın üstündeki küçük çerçeve kısmına yerleştiriliyor. Bu sayede çentiğin az da olsa küçültülmesi mümkün oluyor.

Haberimize konu olan tasarım değişikliğiyle ilgili olarak resmi bir bilgi mevcut değil. Fakat çentiğin önümüzdeki iPhone modelinde küçültülmesine kesin gözüyle bakıldığını belirtelim. Koronavirüs salgını nedeniyle erteleneceği iddia edilen iPhone 12 serisinin Kasım ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Cihazla ilgili yeni detaylar, duyuru tarihi yaklaştıkça ortaya çıkmaya devam edecektir.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz