iphone

Apple’ın bu sene tanıtacağı ve piyasaya süreceği cihazlarla ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Gelen bilgilere göre iPhone ve iPad modellerinde ilginç değişiklikler bizleri bekliyor. Giriş seviyesi iPad modelinde ekran boyutunda sevindirici bir gelişme yaşanırken iPhone tarafında ise bazı kullanıcıların keyfini kaçırabilecek bir değişikliğe gidiliyor.

iPhone cephesinde şaşırtan bir gelişme yaşanıyor

İlk olarak iPhone 6s ile birlikte hayatımıza giren 3D touch özelliğinin bu yıl piyasaya sürülen hiçbir iPhone modelinde yer almayacağı iddia ediliyor. Bu özellik, kullanıcıların ekrana belirli bir baskı uygulayarak farklı eylemler gerçekleştirebilmesini mümkün hale getiriyordu. Örneğin uygulama ikonuna sertçe basıldığında küçük bir menü açılıyor ve buradan uygulamayla ilgili işlemler yapılabiliyordu. Taptic Engine ismi verilen mekanizma sayesinde basılı tutarken kullanıcıya titreşimli bir geri bildirim veriliyordu. 3D touch teknolojisinin maliyetinin yüksek olması ve özellikle de bu teknolojinin OLED ekranların altında kullanılmasının zorlu olması nedeniyle Apple’ın yeni iPhone’larda bu teknolojiye yer vermeyeceği düşünülüyor. Aynı zamanda bu özelliğin kullanıcılar tarafından yeterince ilgi görmemesinin de kararda etkili olduğu ileri sürülüyor. Bazı uygulamalarda ve oyunlarda iyi bir deneyim sunan özelliğin gitmesi halinde birçok kullanıcının memnun olmayacağını öngörmek mümkün.

Bir diğer gelişme ise iPad’in giriş seviyesi modelinde karşımıza çıkıyor. İddialara göre iPad’in yeni giriş seviyesi modelinde tasarımsal bir değişiklik yapılacak. Yenilenmiş bir tasarıma sahip olacak olan iPad’in 10.2 inçlik dev bir ekrana sahip olacağı da söylenenler arasında. Şimdilik dedikodu aşamasında olan bilgilerin netleşmesi için Apple’ın resmi etkinliğini beklememiz gerekiyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz