İşaret dilini öğrenmek zorlu olabiliyor ve birçok kişi bu dili anlayamıyor. UCLA Samueli School of Engineering araştırmacıları tarafından geliştirilen akıllı eldiven, konuşma engeli olanların iletişimde yaşadıkları zorlukları ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Geliştirilen eldiven, akıllı telefondaki yardımcı uygulamasıyla birlikte çalışıyor. Eldiven giyen kişinin yaptığı hareketler uygulama sayesinde İngilizce kelimelere dönüştürülüyor ve bu sayede işaret dilini bilmeyen kişi söylenmek isteneni anlayabiliyor. Eldiveni geliştiren ekipte yer alan Jun Chen, yaptıkları eldiven ile işaret dili bilenler ve bilmeyenler arasındaki iletişim engelini kaldırmayı amaçladıklarını belirtiyor. Projenin sadece işaret dilinin anlaşılmasını sağlamadığını aynı zamanda işaret dilinin öğrenilmesini de mümkün hale getirdiği belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Koronavirüsü Erken Teşhis Edebilen Akıllı Yüzük

Eldiveni kullanabilmek için herhangi bir bilgiye ihtiyaç duyulmuyor. Eldivenin parmak kısımlarında yer alan sensörler, parmakların nasıl hareket ettirildiğini algılıyor ve bu bilgiyi akıllı telefonda yer alan uygulamaya iletiyor. Uygulama el işaretiyle yapılan harfleri birleştiriyor ve cümle olarak ekranda gösteriyor. Oluşan cümle hem yazılı olarak gösteriliyor hem de sesli olarak okunuyor.

Daha önce de benzer eldivenler geliştirilmiş ve işaret dilinin yazı ve sesli olarak tercüme edilmesi sağlanmıştı. Ancak UCLA araştırmacılarının belirttiğine göre geliştirdikleri eldiven diğerlerine göre çok daha kolay kullanım sunmasıyla fark yaratıyor. Ayrıca eldivenin yalnızca 50 dolara mal olması da projesinin dikkat çeken bir diğer yönü. Seri üretime geçildiği takdirde maliyetin daha da aşağı inmesi ve nihai satış fiyatının da düşük seviyede olması bekleniyor. Geliştirilme aşamasında olan ürünün ne zaman son kullanıcıya ulaşacağı henüz bilinmiyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz