Japonya’dan Dünya Hız Rekorlarını Ekarte Edecek Tren

Bu tren hız rekorlarını alt üst ediyor.

Hızlı tren dendiğinde aklımıza direkt olarak Asya ülkeleri geliyor. Aslında bu düşüncemizde haksız da sayılmayız. Çünkü bu ülkelerde raylı sistem, ulaşım ağının bel kemiğini oluşturduğu için büyük önem taşıyor. Hal böyle olunca da yüksek hızlı tren teknolojisine önemli ölçüde yatırımlar yapılıyor. Japonya’da test edilen yeni bir tren modeli ise dünya çapında hız rekorlarını alt üst etmeye hazırlanıyor.

Bu tren saatte 400 kilometre hıza ulaşabiliyor

ALFA-X adı verilen tren, saatte 249 mil (yaklaşık 400 kilometre) hıza ulaşabiliyor. Geliştirme aşamasında olan trenin yakın zamanda kullanıma sunulması beklenmiyor. Eğer planlar sekteye uğramazsa trenin 2030 yılında ancak raylardaki yerini alabileceği ifade ediliyor. Boş haldeyken bahsi geçen 400 kilometre hıza ulaşabilen tren, yolcular içerisinde olduğunda en fazla saatte 224 mil (yaklaşık 360 kilometre) hıza ulaşılabiliyor. Buna rağmen ulaşılabilecek maksimum hızın oldukça etkileyici olduğunu söylememiz gerek.

Tam olarak çalışmaya başladığında dünyanın en hızlı treni unvanını rahatlıkla alması beklenen trenin önünde uzun bir test süreci bulunuyor. 3 yıl boyunca her hafta gece yarısı test seferlerine çıkacağı belirtilen trenin test sürüşlerinin Aomari ve Sendai adlı şehirler arasında yapılacağı ifade ediliyor. Trenin 10 vagondan oluştuğu ve aerodinamik lokomotifin kendisinin 22 metre uzunluğunda olduğu dile getiriliyor. Yapılacak olan testler sırasında 15 metrelik bir lokomotifin de teste tabi tutulacağı söyleniyor. Farklı denemelerle birlikte mühendislerin en iyi performans verecek şekilde treni hazır hale getireceği belirtilenler arasında. Böylesine güçlü bir tren için en önemli husus tabii ki güvenlik oluyor. Yüksek hızlarda bile güvenli yapısını koruması için testlerin büyük bir hassasiyetle gerçekleştirildiği belirtiliyor. Zaten testlerin bu kadar uzun sürmesinin ve trenin neredeyse 10 yıl sonra kullanıma sunulacak olmasının esas nedeni de bu.

2030 yılında kullanıma hazır hale gelecek olan tren, dolayısıyla maksimum hızlarda henüz test edilemiyor. Trenin tasarımına göz atmak ve yüksek hızlara ulaşabilmesini sağlayan aerodinamik tasarımı görebilmek için haberin görselindeki videoya göz atabilirsiniz. Çok kısa olan videoda lokomotifi ve trenin diğer tüm vagonlarını görme şansı yakalıyoruz.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz