OLED ekranlı telefonların, ekran teknolojisi sayesinde karanlık mod kullanımı ile pil tasarrufu sağladığını biliyoruz. Yapılan haberlerde, incelemelerde ve OLED adının geçtiği her mecrada bu noktaya dikkat çekiliyor. Ancak bu zamana kadar karanlık modun ne kadar pil tasarrufu sağlayabileceği konusunda net bilgilere sahip değildik. Hazırlanan video, iPhone’un karanlık mod ve aydınlık mod ile kullanımında nasıl bir kullanım süresi sunduğunu gözler önüne seriyor. Videoya bakılırsa tamamen siyah menülerle telefon kullanmanın sağladığı pil avantajı düşündüğümüzden daha fazla.

Karanlık mod kullanım süresinde ne kadar fark yaratıyor?

PhoneBuff tarafından yayınlanan videoda iOS 13 ile birlikte iPhone’lara gelen karanlık mod özelliği detaylı bir şekilde test ediliyor. iMessage, YouTube ve Google Haritalar uygulamalarında yapılan testin 2. saatinde siyah moddaki iPhone yüzde 88, aydınlık moddaki iPhone ise yüzde 83 pile düşüyor. 4 saat süre geçtiğinde ise karanlık modu kullanan iPhone yüzde 72’ye, aydınlık moddaki iPhone yüzde 57’ye düşüyor. Son olarak aydınlık moddaki iPhone tamamen kapandığında karanlık modu kullanan iPhone’un halen yüzde 30 şarja sahip olması dikkat çekiyor.

Haberin başında da belirttiğimiz gibi bu pil tasarrufu yalnızca OLED ekranlı modellerde mümkün oluyor. LCD ekran kullanan iPhone’larda bu tasarrufun yapılamayacağını söylemek gerekiyor. Yalnızca uygulamalarda değil, arkaplanda da siyah rengin tercih edilmesi pil tasarrufu yapılmasını sağlıyor. Uzun kullanım süresi sizin için çok önemli ise arkaplan olarak tamamen siyah bir görsel kullanmanız yararınıza olacaktır.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz