Kapı kolu

Kapı kollarının ne kadar kirli olduğu malum. Yapılan araştırmalar, kapı kolunun mikrop oranının çoğu tuvalete göre daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle herkese açık alanlarda kapı kollarına dokunmak zorunda kalındığında adeta hastalığa davetiye çıkarılıyor. Öğrenciler tarafından geliştirilen ve kendini temizleyebilme özelliğine sahip kapı kolu sayesinde hijyen problemi son buluyor.

Bu teknolojiyle kapı kolu her zaman temiz kalıyor

Hong Kong Üniversitesi öğrencilerinden Sum Ming Wong ve Kin Pong Li tarafından geliştirilen kapı kolları, kendi kendini temizleyebilmek için dikkat çekici bir teknolojiden faydalanıyor. Işığın bir materyalle etkileşime girmesi sayesinde kapı kolu kendi kendini temizleyebiliyor. Cihaz, şeffaf bir cam bir tüp ve uçlarındaki metal parçalardan oluşuyor. Cam tüpe gelen ışık, tüpün etrafına sarılı maddeyle kimyasal bir etkileşime giriyor. Bu etkileşim sonucunda kapı kolu temizlenmiş oluyor. İçerisinde bir jeneratör barındıran cihaz, kapının açılıp kapanmasından elde edilen kinetik enerjiyi ışığa dönüştürüyor. Dolayısıyla cihazın enerji ihtiyacı için ek bir kaynağa ihtiyaç duyulmuyor.

Temizlik konusunda öne çıkan icatlardan biri olan bu kapı kolunun James Dyson Award adaylarından biri olduğu belirtiliyor. Şimdilik geliştirme aşamasında olan bu cihazın gerçekte kullanıma sunulup sunulmayacağı bilinmiyor. Ancak çok yüksek bir maliyeti yok gibi görünen kapı kollarının yaygın bir kullanıma sahip olmaması için herhangi bir neden bulunmuyor. Kapı koluyla ilgili daha detaylı bilgiye bu kaynaktan ulaşabilirsiniz.

 

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz