köpek

İnsanların kedi insanı ve köpek insanı olarak ikiye ayrıldığı düşünülür hep. Bu iki tarafla ilgili yorum yaparak ortalığı karıştırmaya niyetimiz yok. Çünkü bu haberimiz, köpek meraklılarını ilgilendiriyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki köpek sahiplenme isteğinin altında çevresel faktörlerden çok daha fazlası olabilir. Araştırmanın sonucuna göre bu dostlarımıza olan sevgimiz doğuştan geliyor.

Köpek sevgisinin kaynağı düşündüğünüzden daha derin

Uppsala Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, insanlar ve köpekler arasındaki dostluğun şaşırtıcı bir yönünü ortaya koyuyor. Köpeklerin 15 bin yıldır evcil halde olduğu ve insanların dostluk ettiği biliniyor. Tahmin edebileceğiniz üzere böyle köklü bir birlikteliğin tesadüfi olması beklenemez. Araştırmacılar da tam olarak bu nedenle insanlardaki köpek sevgisinin nedenini bulmak için bazı araştırmalar yapmış. Scientific Reports’ta paylaşılan rapora göre insanların köpekleri sahiplenmesinin arkasındaki esas neden çevresel faktörler değil. İkizler üzerinde yapılan teste göre köpekleri sevmenin ve köpek edinme isteğinin genlerle bir ilgisi var. Henüz hangi genlerin bu sevgiye neden olduğu konusu netlik kazanmasa da en azından genlerin bu işte etkin olduğunu artık biliyoruz.

Uzmanlara göre köpekler ve insanlar arasındaki bu doğuştan gelen bağlantının çözülebilmesi, tıp alanında yeni bir dönemin kapısını açabilir. Genlerin tam anlamıyla anlaşılabilmesi mümkün olursa insanların alışkanlıklarının, fobilerinin ve diğer birçok kişisel özelliğinin neden kaynaklandığı ortaya çıkabilir. Ayrıca insanların alerjilerinin neden kaynaklandığı öğrenilerek buna yönelik tıbbi çalışmalar gerçekleştirilebilir. Araştırmaların sonucunun nereye varacağını zaman gösterecek.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz