trafik lambası

Trafik lambaları trafik düzenini sağlamak konusunda önemli bir rol üstleniyor. Bazı sabırsız sürücüler ise kırmızı ışıkta oluşan trafik nedeniyle korna çalıyor ve zaten can sıkıcı olan trafik yoğunluğunu daha da çekilmez bir hale getiriyor. Hindistan’da gürülü kirliliğinin farklı bir boyuta ulaşmasıyla birlikte hükümet de bu soruna yeni bir çözüm getirmek istiyor. Yeni geliştirilen trafik lambası, sabırsız sürücülerin sessiz ve sakin bir şekilde ışığı beklemelerini sağlamayı amaçlıyor.

Akıllı trafik lambası ile gürültü kirliliğinin azaltılması hedefleniyor

Bildiğiniz üzere Hindistan nüfus yoğunluğu en fazla olan ülkelerden biri. Nüfusun fazla olması tabii ki direkt olarak trafik yoğunluğuna neden oluyor. Hindistan’da her gün yüz milyonlarca araç trafiğe çıkıyor. Sürücülerin büyük çoğunluluğunun trafik kurallarına riayet etmemesi, trafik çilesinin üzerine tuz biber ekiyor. Hükümetin bu soruna bulduğu çözüm ise kendini sıfırlayan trafik lambası. Kırmızı ışıkta beklerken devamlı olarak kornaya basan sürücüler, bu lambalar sayesinde sessiz bir şekilde bekliyor. Söz konusu trafik ışıkları, ortamda bulunan ses seviyesi 85 desibeli geçtiğinde kendisini sıfırlıyor ve 90 saniye daha araçların beklemesine neden oluyor.

24 saat boyunca aktif olmayan bu trafik lambaları, sadece yoğun trafiğin yaşandığı yerlerde, günde yalnızca 15 dakika boyunca bu şekilde çalışıyor. Gelecekte sistemin 24 saate çalışıp çalışmayacağı bilinmiyor. Uygulamayı gören sürücülerin kırmızı ışıkta beklerken korna çalmayacağı, korna çaldıklarında bu yaptıklarının trafiğin hızlanmasını sağlamayacağını öğrenmeleri umut ediliyor.

1 yorum

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz