koronavirüs köpekler

Koronavirüs kâbusu bitmek bilmiyor ve ülkeler virüsün yayılımını azaltmak için tüm kozlarını oynuyor. Virüsün geliştirdiği semptomların büyük bir bölümü tamamen biliniyor olsa da esas tehlike, henüz semptom göstermeyen hastaların virüsleri gizlice yayması. Hastalığı olabildiğince erken tespit edebilmek için çalışmalar yürütülüyor olsa da henüz elle tutulur neticeler elde edilebilmiş değil. Finlandiya bu soruna çözüm getirebilmek adına koronavirüs kokusunu alan köpekler istihdam etmeye başlıyor.

Helsinki Havalimanı’nda çalışmaya başlayacak olan köpekler, neredeyse yüzde 100’lük bir oranda doğru bir şekilde koronavirüs hastalarını tespit edebiliyor. Hastalar herhangi bir belirti göstermese bile köpeklerin hastalığı tespit ettiği ifade ediliyor. Havalimanında çalışmaya başlayan köpekler hasta birini fark ettiğinde havlıyor, patisini yere vuruyor veya yere yatarak uyarıyor. Köpek, şüphelerinin doğru olup olmadığını anlamak için kişiye koronavirüs testi uygulanıyor ve pozitif çıkması halinde prosedürler yerine getiriliyor.

İlginizi Çekebilir:  Koronavirüsü Erken Teşhis Edebilen Akıllı Yüzük

Köpeğin koronavirüsü nasıl tespit edebildiği ve kokusunu aldığı konusu gizemini koruyor. Henüz koronavirüs hastalığı belirtisi bile göstermeyen hastalar eğer köpekler tarafından doğru şekilde tespit edilebilirse bunun tıp dünyası adında önemli bir gelişme olacağını söylemek mümkün.

Geçmiş çalışmalarda koronavirüsün tespit edilmesinde ter kokusunun ayırt edici olabileceği ortaya çıkmıştı. Köpeklerin bu kokuyu alarak hastalığın tespit edebileceği düşünülüyor. Bakıldığında köpeklerin yardımıyla koronavirüs tespiti yapılması çok da yeni bir gelişme değil. Daha önce İspanya’da da köpeklerin koronavirüs vakalarını tespit etmekte yardımcı olarak kullanıldığı açıklanmıştı.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz