koronavirüs hava filtresi

Havalandırma sistemleri koronavirüsün yayılmasının en büyük nedenlerinden biri. Alışveriş merkezleri, ofisler, kısacası kapalı alanların tümünde virüsün yayılması mümkün oluyor. İnsanlarla temas etmemek, sosyal mesafeyi korumak ve maske takmak virüsün bulaşma ihtimalini düşürse de koronavirüsün hava yoluyla bulaşmasını engellemek zorlu olabiliyor. Geliştirilen yeni hava filtresi ise koronavirüs filtrelemesi yapabilmesi ve virüsü öldürebilmesiyle dikkat çekiyor.

Houston Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen hava filtresi, koronavirüsün hava yoluyla bulaşmasının önüne geçmeyi amaçlıyor. Söz konusu filtre yalnızca virüsü filtrelemekle kalmıyor aynı zamanda yok ediyor. Böylelikle filtreye takılan virüsün herhangi bir şekilde havaya geri karışması tamamen önlenmiş oluyor. Filtre üzerinde kullanılan nikel köpük 200 derece sıcaklığa kadar ısıtılıyor ve bu ısıda virüslerin yüzde 99.8’inin anında yok edildiği ifade ediliyor. Koronavirüsün 70 derece sıcaklıkta yaklaşık 5 dakika içinde öldüğü biliniyor. Dolayısıyla  200 derece sıcaklıkta koronavirüsün saniyeler içerisinde yok edilebileceği dile getiriliyor.

İlginizi Çekebilir:  Koronavirüsü Erken Teşhis Edebilen Akıllı Yüzük

Nikel köpük halihazırda bulunabilen bir materyal. Böylece koronavirüs önleyici özelliğe sahip hava filtresi üretimi için hiçbir engel bulunmuyor. Kapalı alanlarda bu hava filtresinin kullanılması sayesinde virüsün yayılımının yavaşlatılması hedefleniyor. Maske kullanımı ve sosyal mesafe uygulamalarıyla birleştirildiğinde virüsün tamamen kontrol altında tutulması mümkün hale gelebilir. Geliştirilme aşamasında olan hava filtresinin tüm testlerinin tamamlanmasının ve etkisinin kanıtlanmasının ardından önümüzdeki dönemlerde kullanıma sunulabileceği söyleniyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz