termal akıllı gözlük

Koronavirüsün yayılmasının engellenmesi ve hastalığın daha hızlı tespit edilebilmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Neredeyse tüm ülkelerde belirli yerlere kurulan termal kameralarla hastalığın en belirgin semptomlarından biri olan yüksek ateşin tespit edilebilmesi sağlandı. Ancak bu kameraların kurulmadığı veya kamera kullanımının mümkün olmadığı yerlerde hastalığın tespit edilmesi zor oluyor. Bu gibi durumlarda ateş ölçerle her kişinin ateşinin tek tek ölçülmesi gerekiyor. Kalabalık ortamlarda ateş ölçümü zorlu hale gelebiliyor. Yeni geliştirilen termal akıllı gözlük ise koronavirüs tespitini kolaylaştırarak hastalığın yayılmasının önlenmesinde önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir:  Koronavirüsü Erken Teşhis Edebilen Akıllı Yüzük

Çin merkezli teknoloji şirketi Rokid tarafından geliştirilen termal akıllı gözlük, yaklaşık 3 metre mesafeden 200 kişinin ateş seviyesini ölçebiliyor. Qualcomm işlemciden güç aldığı belirtilen gözlükte 12 megapiksel çözünürlüğünde kameranın yer aldığı ve artırılmış gerçeklik özellikleri sunduğu belirtiliyor. Sesli komut desteği sunan cihazda video kaydı ve fotoğraf çekimi de yapılabiliyor.

“Termal akıllı gözlük ile kaydedilen tüm veriler cihaz üzerinde saklanıyor”

T1 Termal Akıllı Gözlük olarak isimlendirilen cihaz, USB ile bilgisayara bağlanabiliyor. Yetkililerin belirttiğine göre cihaz ile elde edilen bilgilerin tamamı lokal olarak depolanıyor ve herhangi bir yerle paylaşılmıyor. Rokid’in yöneticilerinden olan Liang Guan, gizlilik konusunu ciddi olarak ele aldıklarını ve verilerin buluta yüklenmediğinin özellikle bilinmesini istediklerini ifade ediyor.

Termal akıllı gözlüğün ilk etapta Amerika’daki güvenlik güçleri, sağlık personelleri ve koronavirüs tanısı yapması gerekli olan diğer kamu kurumlarına gönderileceği belirtiliyor. Talep olması halinde diğer ülkelere de bu akıllı gözlüğün sevkiyatının yapılması mümkün. Buradan gözlüğü üreten şirket olan Rokid’in resmi sayfasına ulaşabilir ve termal akıllı gözlüğün tüm detaylarına göz atabilirsiniz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz