aeronabs

Koronavirüs kabusu bitse de dışarıya rahatlıkla çıkabilsek diye gün sayıyoruz. İnsanlarla konuşmak, tokalaşmak, sevdiklerimize sarılmak ve kalabalık sokaklarda dolaşmak gibi aktiviteler artık sadece hayallerimizde kendisine yer bulabiliyor. Bilim insanları ise virüsün etkilerini azaltabilmek ve tamamen yok edebilmek için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Aşı bulunana kadar koronavirüsten kurtulmamız imkansız olsa da en azından virüsün bulaşma hızını düşürmek de önemli bir adım. San Francisco’da bulunan Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları geliştirdikleri AeroNabs adlı ağız ve burun spreyi sayesinde kısmi olarak koronavirüs tedavisi yapabilmeyi hedefliyor.

AeroNabs adı verilen cihaz, koronavirüs gibi havadan bulaşan virüslerin hücreleri etkilemesinin önüne geçiyor. Bunun için nanokorlar kullanılıyor ve bu kullanılan nanokorların lama ve deve gibi hayvanlardan alınanların sentetik bir versiyonu olduğu ifade ediliyor. Nanokorlar virüsün içerisindeki proteinleri nötr hale getiriyor ve böylece virüsün yok edilmesini sağlıyor.

İlginizi Çekebilir:  Koronavirüsü Erken Teşhis Edebilen Akıllı Yüzük

AeroNabs’ın günde bir kere kullanılması halinde koronavirüse karşı önemli ölçüde koruma sağlayacağı belirtiliyor. Bunun geçici bir çözüm olduğu ve spreyin kullanılmasının yanında maske kullanımı gibi önlemlerin alınmaya devam edilmesi gerektiği ifade ediliyor.

AeroNabs cihazıyla ilgili heyecan duymak için henüz biraz erken. Koronavirüsü yok edebilme iddiasıyla dikkat çekici görünen cihazın öncelikle tüm testleri tamamlaması ve satışa sunulmak için gerekli izinleri alması gerekiyor. Bu işlemlerin gerçekleşmesi uzun bir zaman gerektireceği için yakın tarihte cihazın satışa sunulması beklenmiyor.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz