transparan telefon

Katlanabilir telefonlar hayatımıza hızlı bir giriş yaptı ve görünüşe bakılırsa gelecekte de karşımıza sık sık çıkacak. Ancak katlanabilir telefonların hep benzer formlarında piyasaya sürüleceğini düşünüyorsanız yanıldığınızı şimdiden söyleyebiliriz. Çünkü akıllı telefon firmaları, fark yaratabilmek adına ilgi çekici yenilikler yapmayı hedefliyor. LG’nin aldığı patent; sadece katlanabilir telefonlarda değil, tüm akıllı telefon piyasasında yeni bir soluk olacağa benziyor.

Çift taraflı dokunmatik ekran

İşin ilginç kısmı LG’nin bu transparan telefon patenti aslında yıllar önce almış olması. 2015 yılında alınan patent, günümüzde LG’nin epey işine yarayacak gibi görünüyor. Transparan olan ekranın bir kısmı normal ekran olarak görünüyor. Bu kısımda video oynatma oyun oynama vb. işlevlerin gerçekleştirileceği düşünülüyor. Transparan telefon ekranın bir diğer dikkat çeken özelliği ise her iki tarafının dokunmaya duyarlı olması. Dolayısıyla cihazı kullanırken ekranın arka kısmından da bazı işlemler yapmak mümkün oluyor. İki tarafı da dokunmatik olan cihazın yanlış dokunmaları nasıl görmezden geleceği ise soru işareti.

LG’nin patentine sahip olduğu bu cihaz tasarımı her ne kadar “havalı” görünse de işlevsellik olarak pek başarılı görünmüyor. Telefonun ekranının transparan olmasının kullanışa hiçbir katkısı olmuyor. Transparan ekranın yanındaki normal ekran da cihazın büyüsünü tamamen bozuyor.

Şimdilik patent aşamasında olan cihazın gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceği bilinmiyor. LG gerçekte böyle bir cihazı piyasaya sürerse istediği ilgiyi toplayabilir fakat bu ilgi satışa dönüşür mü işte bunu kestirmek çok zor. Henüz katlanabilir telefonlar için hazırlanan ekranların bile yeterince iyi bir iş çıkarmadığını göz önünde bulundurursak hem transparan hem de katlanabilir cihazlar için yoğun bir arge çalışmasının gerekeceğini söyleyebiliriz. Ekran üretimi konusunda dünyada söz sahibi şirketlerden biri olan LG’nin bu transparan ekranı üreterek diğer cihaz üreticilere gönderebileceğini öngörmek mümkün.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz