macbook pro

Son yıllarda akıllı telefonlarının patlamasıyla ilgili birçok haber karşımıza çıktı. Kısacası akıllı telefonların patlamasına alıştık diyebiliriz. Ancak söz konusu bir bilgisayar olunca işin rengi değişiyor. Reddit’te WhitePandaMusic tarafından yapılan paylaşımda  MacBook Pro modelinin durduk yere alev aldığı ve patladığı iddia ediliyor.

Mağduriyet yaşayan kullanıcı, bilgisayar şarjdayken ve bilgisayar da kucağındayken yangının başladığını belirtiyor. Bilgisayarın her iki tarafından da dumanlar çıktığını görünce hemen bilgisayarı yere indirdiğini ifade eden kullanıcı, yerdeyken dumanların daha da yükseldiğini ve alevler çıktığını ifade ediyor. Bu dumanların evin yangın sensörünü aktif hale getirdiğini ve ayrıca yangının evin bazı eşyalarına zarar verdiğini de sözlerine ekliyor.

Patlayan MacBook Pro ile ilgili Apple’dan açıklama bekleniyor

Apple şimdiye kadar kullanıcının mağduriyetini giderebilmiş değil. İlk olarak cihaz Apple Store’a götürüldüğünde 24 saatlik bir sürenin geçmesi gerektiği belirtilmiş. Bu süre aşıldıktan sonra Apple ile tekrar iletişime geçen kullanıcı, 5 günlük bir sürenin geçmesi gerektiği yanıtını almış. Kullanıcı ise bu sürenin kendisi için çok uzun olduğunu ve mağduriyetinin daha da arttığını belirtiyor. Para kazanmak için müzik yaptığını belirten WhitePandaMusic, bilgisayarsız kaldığı için herhangi bir müzik çalışması yapamadığını ve Apple’dan hızlı bir geri dönüş beklediğini dile getiriyor.

MacBook’lar şarjdayken ve sisteme yük bindiren işlemler yaparken çok yüksek sıcaklıklara ulaşıyor. Bir de bilgisayar dizlerin üzerindeyken bilgisayarın havalandırma deliklerinin önü kapanırsa ısı tehlikeli boyutlara ulaşıyor. Bu durumda bilgisayar, fan hızını yükselterek ısıyı normal seviyeye getirmeye çalışıyor. Ancak fanlar bile bazı durumlarda yetersiz kalabiliyor. Bu tatsız olayın da benzer bir senaryoda gerçekleşmiş olması mümkün. Her ne olursa olsun bilgisayarın alev alması kabul edilebilir bir durum değil tabii ki. Apple’ın konuyla ilgili ne açıklama yapacağı ve bilgisayarların soğutma sisteminde herhangi bir değişikliğe gidip gitmeyeceğini zaman gösterecek.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz