OSX.ThiefQuest

Mac’lere virüs bulaşmadığı efsanesi son yıllarda sona ermiş durumda zira artık Mac’leri tehdit eden virüsleri sık sık görmeye başladık. Yeni ortaya çıkan ve OSX.ThiefQuest olarak adlandırılan virüs ise önceki gördüklerimizden çok daha tehlikeli.

Mac bilgisayarlarına illegal yollarla yazılım indirenlerin maruz kaldığı bu virüs, bilgisayarı tamamen kullanılamaz hale getiriyor. İlk olarak Rus forumlarından korsan olarak Little Snitch isimli yazılımı indirenlerin bu virüsü keşfettiği belirtiliyor. Söylenenlere göre yazılımı indirenler gerçekten de yazılımın korsan sürümüne sahip oluyor ancak yazılımın yanında virüs dosyası da bilgisayara indirilmiş oluyor.

İlginizi Çekebilir:  Acıkan Hacker'lardan 1.500 Dolarlık McDonald's Vurgunu

Yazılımın yüklenmesi ile birlikte bilgisayara yerleşen ve ismini CrashReporter yapan zararlı yazılım, bu güven veren ismiyle macOS’un aktivite takibi yazılımında sinsice saklanabiliyor. Kısa bir süre içerisinde bilgisayardaki tüm fotoğraf, dosya, video ve dökümanları şifrelemeye başlayan virüs, dosyalarınızı yeniden kullanabilmeniz için sizden para istiyor. Ödeme için 3 gün mühlet tanıyan virüs, ödeme yapılmadıkça dosyalarınızı kullanmanıza izin vermiyor. Ödeme yapıldığı takdirde dosyaların kolay ve güvenli bir şekilde yeniden kullanıma açılacağı belirtiliyor. Kullanıcıdan istenen ücret ise 50 dolar.

OSX.ThiefQuest içerisinde bir de keylogger barındırıyor

Sadece dosyaları şifrelemekle kalmayan virüs, bilgisayara ayrıca bir keylogger da yüklüyor. Klavyedeki her tuşa bastığınızda bu tuşların kaydını tutan ve hacker’a gönderen zararlı yazılım nedeniyle bilgisayardaki hesap bilgileriniz de tehlikeye giriyor. Virüs bulaşmış bilgisayarla banka hesabınıza girerseniz banka hesabınız da kötü niyetli kişilerin eline geçmiş oluyor.

Bilgisayarı tamamen sıfırlamak veya yedek üzerinden yeniden kurulum yapmaktan başka seçenek bırakmayan virüsten kaçınmak için korsan yazılım kullanmamanızı tavsiye ederiz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz