ultrasonik ses

Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz olaylar gelişmiş teknoloji sayesinde birer birer gerçeğe dönüşüyor. Bundan yıllar öncesinde ancak hayalini kurabileceğimiz teknolojiler, bilim insanlarının yoğun çalışmaları neticesinde hayat buluyor. Yeni geliştirilen bir teknoloji ise canlıların zihnini ultrasonik ses dalgaları ile kontrol altına almayı mümkün hale getiriyor.

Plymouth Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen bu teknoloji, ses dalgalarını kullanarak canlının zihnine müdahale etme imkanı sunuyor. Köpeksi maymunlar familyasından şebekler üzerinde yapılan deneylerde beyin dalgalarının ultrasonik ses dalgalarıyla değiştirilebildiği belirtiliyor. Peki bu araştırma, insanlığın geleceği açısından ne ifade ediyor? Araştırmacıların belirttiğine göre alzheimer hastalarını tedavi için kullanılabilecek olan teknolojinin beyin dalgalarına müdahale ederek unutkanlığı düzeltebilmesi olası. Ayrıca komadaki hastaların beyin dalgalarına uygulanacak ultrasonik ses dalgalarıyla koma halinden çıkılmasının sağlanabileceği de ifade ediliyor.

Ultrasonik ses dalgaları ile insan zihni kontrolü için geri sayım başladı

Üniversitenin araştırma ekibinin başındaki isim Elsa Fouragnan’ın söylediğine göre yapılan araştırma henüz erken safhalarda. Ancak gelecek dönemlerde teknolojinin gelişmesiyle birlikte mental hastalıklar yaşayan milyonlarca hastanın tedavi edebileceği düşünülüyor. Yakın zamanda insanlar üzerinde bu çalışmanın yapılacağı belirtiliyor. Fakat bu araştırmaların insanlarla yapılması için öncelikle gerekli izinlerin alınması gerekiyor. Tedavi için ultrasonik ses dalgalarının kullanılmasının yaygınlaşması içinse bir süre daha beklememiz gerekecek gibi görünüyor. Eğer konuyla ilgiliyseniz, araştırmayla ilgili açıklanan tüm detayların yer aldığı kaynağa buradan göz atabilirsiniz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz