microsoft

Büyük teknoloji şirketleri bilgi güvenliği konusunda devamlı olarak sorunlar yaşıyor. Milyonlarca kullanıcının bilgilerini bünyelerinde barındıran şirketler, zaman zaman bu bilgilerin güvenliğini yeterince sağlayamayabiliyor. Örneğin Facebook son yıllarda bilgi güvenliği konusunda eleştirilerin odağı haline gelmiş durumda ve bu alanda imajını düzeltmekte zorluk yaşıyor. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Microsoft da yaptığı son hamle ile bilgi güvenliği konusunda endişeleri beraberinde getirdi.

Microsoft, ses kayıtlarının evde dinlenmesine izin veriyor!

İnternet sitelerinin birçoğunda kişisel bilgilerimizi paylaşıyoruz. Ancak özellikle sesli asistanlar bizim daha kişisel bilgilerimizi kaydediyor, sunucularında barındırıyor ve asistanın gelişimi için kullanılıyor. Bu yönden bakıldığında sesli asistanlardaki verilerimizin daha hassas olduğunu söylemek mümkün. The Guardian‘ın haberine göre Microsoft, sesli asistanı Cortana’nın verilerini Çin’e güvenli olmayan bir şekilde gönderiyor. Hatta bu verilere erişim için gerekli şifre ve kullanıcı adının ilgili kişilere açık bir şekilde mail olarak gönderildiği ifade ediliyor. Bu kişilerin yalnızca ofiste değil kendi evlerinde de bu verilere erişebildiği ve konuşmaları dinleyebildiği belirtiliyor. Aynı şekilde Skype kayıtlarının da Çin’e gönderildiği söyleniyor.

Microsoft konuyla ilgili bir açıklama yapmış durumuda fakat bu açıklama içimizi rahatlatmak bir yana dursun bu endişeleri doğruluyor. Yapılan açıklamaya göre yalnızca konuşmalardan 10 saniyelik bölümler Çin’e gönderiliyor ve konuşmaların tamamına hiç kimse erişim sağlayamıyor. Teknoloji devi bu durumun Avrupa’daki kişisel verileri koruma yasasına uygun olduğunu belirtiyor. Fakat yine de Çin’de tanımadığımız birilerinin konuşmalarımızdan kesitler dinleyebiliyor olması oldukça rahatsız edici. Microsoft’un bu konuda geri adım atmayacağını ise zaman gösterecek.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz